A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá krajina bola prvou krajinou na svete, ktorá mala v parlamente viac žien ako mužov a tiež aj to, prečo sa v roku 1909 nezbúrala Eiffelova veža.

 

,,Pod ľadovým medveďom, kráľom arktického kráľovstva, sa otriasol trón. Nórski polárnici a biológovia totiž našli v žalúdku žraloka grónskeho medvedie kosti, čo vyvolalo polemiku o tom, kto je skutočným super predátorom zmrznutého severu. „Nikdy sme o niečom podobnom nepočuli. Netušíme, ako sa tam kosti medveďa bieleho dostali,“ povedal Kit Kovacs z Nórskeho polárneho inštitútu.Polárnici nevedia s istotou povedať, či žralok zožral plávajúceho mladého medveďa, alebo sa len ulakomil na jeho mršinu. Väčšia časť oslovených odborníkov na žraloky sa však domnieva, že medveď bol už mŕtvy, keď sa ním žralok kŕmil. Tvrdia, že aj mladý dvoj- či trojročný medveď biely by bol pre žraloka prinajmenšom rovnocenným súperom. Na druhej strane, žralok grónsky sa dožíva aj dvesto rokov, môže merať až sedem metrov a vážiť vyše jednej tony.“

,,Hudba a rytmus sa už od nepamäti používali ako liečivé prostriedky. Psychiatrické kliniky, psychologické poradne, dokonca aj niektoré novorodenecké oddelenia u nás čoraz viac využívajú špeciálnu relaxačnú hudbu či autentické zvuky prírody: spev vtákov, hlasy veľrýb a delfínov, šumenie lístia, špliechanie morských vĺn. Hudba pôsobí na krvný tlak, metabolizmus cukrov, ovplyvňuje tep srdca, činnosť pľúc. Je vhodným doplnkom pri vážnych diagnózach, ako je Alzheimerova choroba, závislosť od drog, pomáha hendikepovaným deťom. Pôsobí pri depresiách, úzkosti či odstraňovaní negatívnych následkov z otrasných zážitkov.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.