A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, akej farby bol pôvodne známy nápoj Coca-cola a tiež aj to, koľko slov približne vymyslel Shakespeare.

 

,,William Shakespeare je mnohými považovaný za jedného z najlepších spisovateľov drámy. Na začiatku svojej spisovateľskej kariéry sa však zviditeľnil písaním básní a sonetov. Keď sa začal venovať písaniu drám, získal ešte väčšiu popularitu. Historici delia jeho hry na tri obdobia. V jeho rannom období písal hlavne historické hry a komédie. Počas stredného obdobia napísal svoje najznámejšie diela, z ktorých väčšina spadá do tragického žánru, ako napríklad Rómeo a Júlia a Hamlet. Na konci svojej spisovateľskej kariéry písal najmä romance a komédie. Jeho hry sú charakteristické zobrazovaním kladných aj záporných ľudských vlastností. Často sú v nich zakomponované aj monológy s hlbokými myšlienkami. Hlavnými postavami sú silní a odvážni jedinci. V hrách často skryto reagoval na momentálnu politickú, duchovnú alebo spoločenskú situáciu v Anglicku. Námety na hry čerpal z histórie, najmä z gréckych, rímskych, ale aj anglických dejín.“

,,Etruskovia holdovali vínu a vyvážali víno do Grécka a krajín Stredomoria. Zakladali rozsiahle vinohrady v južnom a strednom Taliansku. Následníkov našli v Rimanoch. Rimania zanechali bohaté písomné dokumenty, týkajúce sa pestovania a výroby vína. Pestovanie vína dosiahlo s starovekom Ríme nebývalý rozmach. Víno bolo kultovým nápojom. Vinice sa zakladali nielen na území dnešného Talianska, ale v Galii a Hispánii. Dnešné Francúzsko a Španielsko. Tam niekde sa to začalo.. Postupne sa víno rozšírilo do všetkých častí veľkého rímskeho impéria. Mnoho vína sa dovážalo z kolónií do Ríma. Rimania posunuli poznatky o výrobe vína o veľký kus dopredu. Víno uchovávali v amforach, pili väčšinou mladé vína. Kvalita a množstvo záviselo od konkrétneho ročníka. Postupne sa kolískou vína stala práve Galia, dnešné Francúzsko.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.