Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, čo je spojené s mnohými duševnými poruchami a tiež aj to,kde boli nasadení ostreľovači, aby chránili kolóniu malých tučniakov pred predátormi.

 

,,Žirafy bežne vidíte na safari, v médiách a v zoologických záhradách. Ľudia vrátane ochrancov prírody si však neuvedomujú, že žirafy zažívajú tiché vymieranie. Mali by sme s tým niečo robiť, než bude príliš neskoro,“ oznámila serveru The Guardian riaditeľka sekcie IUCN pre ochranu žiráf a okapií.Už v júni varoval pred vymieraním žiráf slávny ochranca prírody David Attenborough. „Títo nežní obri sú prehliadaní. Všetci vedia, v akých ťažkostiach sú africké slony. A to ich ostáva asi pol milióna. Nikto si však neuvedomuje, že po svete chodí oveľa menej žiráf, ktoré už stačili v siedmich štátoch vyhynúť,“ uviedol.Podľa Červeného zoznamu žirafy úplne vyhynuli v Eritrei, Guinei, Mauritánii, Nigérii, Senegale a pravdepodobne tiež v Mali. Kvôli ozbrojeným konfliktom je tento druh na prahu vyhynutia aj v oblasti Sudánu. Vedcom tu však chýbajú presné dáta.“

,,Spojitosť nadmernej inteligencie a kreativity a väčšej náchylnosti k duševným poruchám sa skúma dodnes. O túto tému sa zaujíma aj výskumník Daniel Smith z Glasgowskej univerzity, ktorý tvrdí, že takáto spojitosť skutočne existuje. Tvrdí, že viaceré psychické ochorenia (vrátane bipolárnej afektívnej poruchy) sú cenou, ktorú musia ľudia zaplatiť za vlastnosti ako inteligencia, tvorivosť, či výnimočný dar reči.Práve bipolárna afektívna porucha je duševným ochorením, ktoré postihuje nadmerne inteligentných a kreatívnych ľudí najčastejšie. V priebehu ochorenia sa striedajú tri fázy, a to depresívna, manická a hypomanická. Práve hypomanická epizóda je psychickým stavom, pre ktorý je charakteristická euforická, povznesená, no predovšetkým vysoko kreatívna nálada.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.