V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, o koľko rokov majú dlhší život ľudia, ktorí čítajú knihy a tiež aj to, s koľkými ľuďmi sa pobozká za celý svoj život priemerný človek.

 

,,Či už príjemných, alebo menej príjemných. Podľa nového výskumu však disponujeme oveľa jemnejších čuchovým zmyslom a každý človek má potenciál rozlíšiť až bilión rôznych vôní a zápachov. Tvrdia to vedci v novej štúdii publikovanej v prestížnom žurnále Science.Stačí sa prejsť po typickom slovenskom jarmoku. Každý zistí, že niekde blízko v okolí sa pražia pukance, pečie cigánska alebo je príliš blízko miesta, kde sa nejaký nešťastník vymočil. Okrem týchto základných vôní, alebo teda „vôní“, však človek vie rozlíšiť neskutočne širokú škálu iných čuchových (olfaktorických) vnemov. Napríklad aj na slovenskej wikipedii sa píše, že človek rozlišuje päť základných pachov – kvetinový, ovocný, živočíšny, hnilobný, korenistý a spáleninový. Výskumníci z Howard Hughes Medical Institute v Marylande však tvrdia niečo iné.„Desaťtisíc (pachov) je všeobecne akceptované číslo,“ hovorí Leslie Vosshallová z Rockefellerovej univerzity. „Naša analýza však ukazuje, že toto číslo musí byť oveľa väčšie. Dúfam, že náš výskum pomôže vyvrátiť mizernú reputáciu, ktorú má v súčasnosti ľudský čuch,“ dodala oftalmologička, ktorá výskum viedla.“

,,Čítanie kníh nie je nijaká strata času. Univerzitní vedci v Yale došli k záveru, že na dlhší a aktívnejší život stačí tri a pol hodinky čítania kníh – nie časopisov – týždenne. Ak si vypestujete tento dobrý návyk, máte šancu pridať si k veku dožitia 23 mesiacov. V Yale skúmali svoje hypotézy takmer 12 rokov, a to na vzorke vyše troch a pol tisíca ľudí vo veku nad 50 rokov. Žiaľ, mechanizmus svojich výpočtov neprezradili. V závere však zdôraznili, že pokojný proces ponorenia sa do čítania knihy angažuje myseľ a stimuluje poznávacie schopnosti mozgu.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.