Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorý štát vyprodukuje až dve tony banánov ročne a tiež aj to, koľko percent svetovej populácie konzumuje kofeín každý deň.

 

,,Teória menštrubácie spočíva v tom, že pri potešení (môže ísť nielen o sex, ale i o jedlo či telesný pohyb, šport, cvičenie) sa uvoľňujú endorfíny, ktoré priaznivo pôsobia proti bolesti. Endorfíny sú produkované centrálnym nervovým systémom a hypofýzou, žľazou v našom mozgu, ktorá prostredníctvom hormónov riadi metabolizmus, rast, reprodukciu a krvný tlak, okrem mnoho ďalších životne dôležitých procesov. Sexuálna aktivita stimuluje hypofýzu a spúšťa uvoľňovanie „hormónov šťastia“, ako sú endorfíny, dopamín, serotonín, oxytocín a acetylcholín. Endorfíny pomáhajú pri liečbe bolestí, pretože interagujú s opiátovými receptormi v našom mozgu, aby znížili naše vnímanie bolesti a zvýšili prah bolesti. Fungujú teda podobne ako lieky typu morfín a kodein, takže sú v podstate prirodzenou úľavou od bolesti tela.V neposlednej rade sexuálna aktivita a vyvrcholenie pomôžu uvoľniť svalové tkanivo maternice a zlepšiť prietok krvi do maternice.“

,,Kofeín je legálnou drogou, ktorej pravidelné užívanie má veľký prínos pre zdravie, no pri neuváženom dávkovaní sa môžu prejaviť aj jeho negatívne účinky. Aké to sú a koľko kofeínu je v zdravej norme?Kofeín je prírodný stimulant, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v čaji, káve a kakaových rastlinách. Účinkuje tak, že stimuluje mozog a centrálny nervový systém. Pomáha vám tak zostať v strehu a zabrániť nástupu únavy.Historici datujú prvý uvarený čaj už v roku 2.737 pred naším letopočtom. Kávu údajne objavil o mnoho rokov neskôr etiópsky pastier, ktorý si všimol energiu navyše, ktorú dodával jeho kozám. Kofeínové nealkoholické nápoje sa dostali na trh koncom 19.storočia a čoskoro nasledovali energetické nápoje.V dnešnej dobe 80% svetovej populácie konzumuje kofeínový produkt každý deň a toto číslo každým rokom stúpa.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.