A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá kapela je prvou a jedinou kapelou, ktorá hrala na všetkých siedmich kontinentoch a tiež aj to, koľko hodín denne spia voľne žijúce slony.

 

,,Vedci sledovali dva voľne žijúce slony v Botswane, aby zistili viac o ich prirodzenom spánkovom režime. Slony v zoologických záhradách prespia asi štyri až šesť hodín denne. Naproti tomu slony v prírode spali iba dve hodiny. Niekedy však samice slona zostali hore aj niekoľko dní v jednom kuse. V tomto čase slony prekonávali veľké vzdialenosti. Podľa vedcov možno utekali pred levmi a pytliakmi. Do takzvanej REM fázy spánku, ktorú charakterizujú rýchle pohyby očí a sny, sa slony dostali raz za každé tri až štyri dni. Spali pritom v ľahu a nie postojačky. „Slony spia najkratší čas zo všetkých cicavcov, čo súvisí s tým, aké veľké majú telá. Vyzerá to tak, že sny sa im zdajú len každé tri až štyri dni. Ak vezmeme do úvahy ich dobrú pamäť, musíme sa opäť zamyslieť nad tým, do akej miery je pravdivá teória o tom, že REM fáza spánku súvisí s inteligenciou,“ povedal biológ z Juhoafrickej univerzity Witwatersrand Paul Manger.“

,,Spermie sa stávajú ohrozeným druhom. Potvrdzujú to mnohé odborné štúdie. Podľa správy European Science Foundation za posledných päťdesiat rokov výrazne klesol ich počet u mužov hlavne vo vyspelých krajinách. Okrem toho, že ich je málo, sú aj lenivé a poškodené. Vedci sa teda vrhli na rôzne výskumy, ako zachrániť ľudstvo. Jednu z posledných radostných správ publikoval časopis Biology of Reproduction a oznamuje sa v nej, že muži, ktorí jedli počas dvanástich týždňov sedemdesiatpäť gramov vlašských orechov denne, mali spermie v oveľa lepšej kondícii. Nielenže boli menej lenivé, ale znížil sa aj počet chromozomálnych abnormalít. Vlašské orechy sú významným zdrojom kyseliny linolenovej a omega-3 mastných kyselín.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.