A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, akej farby sú západy slnka na Marse a tiež aj to, kto pomenoval našu planétu názvom „Zem“.

 

,,Vedeli ste, že korytnačky dokážu dýchať zadkom? Umožňujú im to ich škrupiny, resp panciere. Korytnačky procesom známym ako kloakálne dýchanie vedia extrahovať kyslík vo vode cez svoje zadky. Podobnú schopnosť majú aj obojživelníky ako žaby či mloky. Jacqueline Litzgus, ktorá pôsobí na univerzite v Ontáriu, vysvetlila kľúčovú úlohu škrupín korytnačiek pri dýchaní. Pre National Geographic povedala, že zatiaľ čo korytnačky dýchajú najviac pľúcami rovnako ako iné zvieratá aj ľudia, tak nie vždy sú schopné dostať sa na čerstvý vzduch.„Sú to zvieratá, ktoré bežne dýchajú pľúcami, no polovicu svojho života sa nedostanú na čerstvý vzduch. Je to podľa mňa ohromujúce,“ povedala Jacqueline. Počas zimných mesiacoch, kedy korytnačky hybernujú, prijímajú kyslík cez kloaku, teda otvor, ktorý používajú na močenie, defekáciu i kladenie vajíčok.“

,,Aj keď si väčšina z nás myslí, že Mars je červená planéta, západ Slnka je modrý. Môže za to červený prach, ktorý v atmosfére filtruje červené farby zo svetla. Keď sa Slnko priblíži k horizontu, svetlo musí prekonať viac prachu než počas dňa. Takmer všetko červené svetlo je odfiltrované a to spôsobí modrý odtieň na oblohe.Na Zemi sa tento efekt prejavuje tiež, akurát v opačnom garde. Počas dňa sa nám naša atmosféra zdá byť modrá, zatiaľ čo západ Slnka vnímame na našej planéte v žlto-červených odtieňoch.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.