Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko rokov má najstaršia kresba na svete a tiež aj to, o koľko percent znižujú kruhové objazdy riziko smrteľných nehôd.

 

,,Štatisticky sú moderné kruhové objazdy bezpečnejšie pre vodičov a chodcov ako staršie kruhové objazdy a tradičné križovatky.V porovnaní s týmito inými formami križovatiek majú moderné kruhové objazdy o 39% menej kolízií s vozidlami, o 76% menej zranení a o 90% menej vážnych zranení a smrteľných nehôd .Na križovatkách so stopkami alebo semaformi sú najvážnejšími nehodami kolízie v pravom uhle, vľavo alebo v čelnej oblasti, pri ktorých sa vozidlá pohybujú rýchlo a narazia do vysokých uhlov nárazu. Kruhové objazdy tieto typy nehôd prakticky vylučujú. Namiesto toho väčšina nehôd predstavuje údery pod malým uhlom nárazu.“

,,Po siedmich rokoch testov vedci vyhodnotili, že čiary vytvorila ruka človeka pred 73 000 rokmi, informoval denník The Guardian.Najstaršie doteraz známe nástenné kresby objavené v Španielsku a v Indonézii vznikli maximálne pred 40 000 rokmi. Prelomový objav urobili archeológovia v pobrežnej jaskyni Blombos v Juhoafrickej republike, kde sa v minulosti našlo mnoho artefaktov z čias pred 70 000 až 100 000 rokmi.“Nový držiteľ rekordu najstaršej kresby na svete je starý 73 000 rokov a nestojí za nič“ poznamenal na Twitteri posmešne technologický web Motherboard. The Guardian zase komentuje, že úlomok z juhoafrickej jaskyne neoplýva pôvabom ako obraz od Da Vinciho ani teplom Rubensovho diela, ale jeho dôležitosť je porovnateľná.Významný kamienok je dlhý len niekoľko centimetrov a deväť čiar na ňom netvoria žiaden rozoznateľný obrázok, vedci ale majú za to, že sú výsledkom vedomej činnosti. Zároveň sa domnievajú, že boli súčasťou väčšej kresby vytvorené „pastelkou“ z červeného okru.Úlomok podľa nich pochádza z kameňa používaného na drvenie farebnej horniny na prášok. Našli ho už v roku 2011 a odborníci ho potom skúmali s cieľom určiť, ako sa na neho farba dostala.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.