A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako dlho trvala prvá demokracia na svete a tiež aj to, koľko rôznych druhov netopierov existuje na Zemi.

 

,,Pohlavie ako biologický faktor je nemenné; aj tu však existujú výnimky. Malé percento detí sa rodí ako intersexuálne, teda nie je možné na základe vonkajších pohlavných znakov priradiť im jednoznačne pohlavie. Je to vývojová chyba, o ktorej sa u nás takmer nehovorí a nevie. Zaužívané normy však nepustia a v rodnom liste je nutné uviesť pohlavie. Rodičia v spolupráci s lekárom rozhodnú, aké pohlavie dieťaťu prisúdia. Rozhodnú tak bez toho, aby vedeli, s ktorým rodom sa bude dieťa v budúcnosti identifikovať (t.j. akú bude mať rodovú identitu). Je zrejmé, že šance na správne rozhodnutie sú fifty-fifty. Preto napr. v Nemecku zavádzajú možnosť neuviesť do rodného listu pohlavie dieťaťa a ponechať možnosť na neskôr. Existuje aj skupina tzv. transrodových ľudí, ktorých vonkajšie pohlavné znaky sú jednoznačne identifikovateľné, ale vnútorne sa nestotožňujú sa s vlastným pohlavím. Psychológovia nazývajú tento problém Gender Identity Disorder. V súčasnosti sa na úrovni WHO vedú diskusie o tom, aby bola táto diagnóza vypustená zo klasifikácie diševných a psychických chorôb, nakoľko transrodových ľudí stigmatizuje.“

,,Wolfgang Amadeus Mozart sa narodil 27. januára 1756 v rakúskom Salzburgu ako najmladší zo siedmich detí Leopolda a Anny Marie Mozartových. O skladateľovi je všeobecne známe, že bol „zázračným dieťaťom“. Neuveriteľné hudobné nadanie u neho objavil otec, sám huslista, skladateľ a dirigent arcibiskupskej kapely. Vo veku troch rokov začal Mozart hrať na klavíri a husliach. Štvorročný skomponoval prvú pieseň a časť koncertu, šesťročný bol vynikajúcim klaviristom a improvizátorom. O rok neskôr mu tlačou vyšli prvé sonáty a ako osemročný skomponoval prvú symfóniu. Mozart nikdy nechodil do školy, jeho detstvo pozostávalo z dlhých, náročných a veľmi úspešných koncertných ciest po Európe, počas ktorých tiež spoznával mnohé významné hudobné vplyvy. Spoločnosť mu okrem otca robila staršia sestra, nadaná klaviristka Anna Mária. Keď mal 12 rokov skomponoval prvú operu, ako trinásťročného ho vymenovali za arcibiskupského koncertného majstra. Vo svojich osemnástich rokoch mal na svojom konte 200 diel, keď mal dvadsať, stal sa cisárskym komorným skladateľom. Traduje sa o ňom, že mal absolútny sluch, neuveriteľnú pamäť a citlivé nadanie pre hru na nástrojoch. Bol virtuóz nielen na klavíri, ale aj na husliach a organe.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.