V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko percent nevidiacich ľudí má problémy so spánkom a tiež aj to, koľko miliónov žien žije v krajinách, kde sa domáce násilie ešte nepovažuje za trestný čin.

 

,,Pýcha Švajčiarska, 57 kilometrov dlhý železničný tunel oficiálne nazývaný Gotthardský pätný tunel je výnimočný.Nielenže významne urýchli dopravu medzi severnou a južnou Európou. Spája dokonca dve európske veľkomestá, Zürich a Miláno – medzi ktorými bude cesta vlakom kratšia až o hodinu a trvať bude už len niečo vyše 2 a pol hodiny – čím železničná doprava môže konkurovať cestovaniu lietadlom či autom.Plánovaná rýchlosť osobných železničných súprav totiž bude 200 až 250 km/h a nákladných len 160 km/h. Cesta tunelom popod Alpy potrvá iba 13 minút.“

,,Brazília je známa ako rodisko bojového športu Vale Tudo, ktoré poznalo iba pár jednoduchých pravidiel. Základy tomuto športu postavil začiatkom 20. storočia Mitsuyo Maeda, japonský imigrant a šampión v džude, ktorý prišiel do Brazílie založiť japonskú kolóniu. Tu sa stretol s Gastão Graciem a začal učiť jeho syna Carlosa v umení džuda.V roku 1925 Carlos spolu s bratom Heliom založili školu jiu jitsu, kde usporadúvali podujatia v zápasoch Vale Tudo. Takýchto zápasov tu prebehlo viac ako tisíc a bolo iba otázkou času, kedy sa tento šport dostane za hranice Brazílie.O všetko sa postarali Heliovi synovia Rorion, Rickson, Royce a Royler, ktorí emigrovali do USA. Tu založili takzvanú „Gracie Challenge“, čiže niečo ako výzvu, v ktorej ponúkali odmenu 100-tisíc dolárov.Malo to iba jeden háčik, výherca musel poraziť jedného z bratov v zápase Vale Tudo. Práve takýmto spôsobom sa dostala rodina Gracie do povedomia komunity bojových umení.Aj keď sa meno Gracie stalo pomerne známym, najstarší z bratov Rorion sníval o preniknutí Vale Tuda do hlavného prúdu amerických bojových športov. Tento najväčší sen sa stal skutočnosťou, keď svoje sily spojil s Artom Daviem a Bobom Meyrowitzom.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.