V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, čo môže spraviť nedostatok spánku s naším mozgom a tiež aj to, koľko chĺpkov má na sebe bežná včela.

 

,,Napriek havajskému menu, ukulele nepochádza z Havaja. V auguste 1879, zakotvil v Honolulu so svojou loďou portugalec Joao Fernandes. So sebou mal aj jeho strunový nástroj s názvom Braguinha. Keď začal hrať a spievať, tento nástroj sa čoskoro stal hitom u Havajčanov. Tento náhly záujem upútal pozornosť troch portugalských remeselníkov: Manual Nunes, Augusto Dias, a Jose de Espirito Santo. Krátko na to, začali vyrábať tento nástroj vo veľkom.Pôvod názvu ukulele nie je až taký jasný. Jeden príbeh hovorí o malom anglickom osadníkovi Edwardovi Purvisovi, ktorý poskakoval pri jeho hre na tento nástroj. A tak, kráľ Kalakua, vládca ostrova, mu dal prezývku „ukulele“, ktorá v ich jazyku znamená „skákanie blchy.“ Ďalší príbeh o názve hovorí, že kráľovná Liliuokalani tvrdila, že ukulele v skutočnosti znamená „dar, ktorý sem prišiel“, teda „Uku“ ako „dar“ a „Lele“ ako „prísť.“ Kráľovná Liliuokalani neskôr zložila pieseň Aloha Oe, ktorá sa stala neoficiálnou hymnou ostrova.“

,,Dotyčný pavúk, latinsky zvaný Gaius villosus, z podradu vtáčkarov, ďaleko prekonal predchádzajúci rekord. Ten držala 28-ročná mexická tarantula, aspoň podľa štúdie publikovanej v časopise Pacific Conservation Biology Journal.Vtáčkar nazývaný „číslo 16″ umožnil vedcom, aby sa dozvedeli viac o správaní pavúka, ktorý sa vyskytuje po celej Austrálii, vrátane súkromných záhrad.“Podľa nášho názoru je to najstarší exemplár pavúka, ktorý bol sledovaný. Jeho dlhá história nám dovolila dozvedieť sa viac o správaní týchto pavúkov a populačnej dynamike,“ povedala výskumníčka Leanda Masonová z univerzity v Curtine na západe Austrálie.“Číslo 16″ bolo objavené v roku 1974, keď austrálska špecialistka na pavúky Barbara Yorková Mainová, ktorá má teraz 88 rokov, začala s výskumom vtáčkarov v regióne Wheatbelt na západe krajiny.“Vďaka jej rozsiahlemu výskumu sme dokázali zistiť, že dlhovekosť vtáčkarov je daná ich biologickým cyklom a najmä spôsobom, akým žijú v buši, ich usadenou povahou a ich metabolizmom,“ dodala Masonová.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.