A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, prečo je od roku 1997 v EÚ zakázané kuracie mäso zo Spojených štátov a tiež aj to, ako pôsobí bežné objatie na ľudský organizmus.

 

,,Ako nám môže také objatie pomôcť? V prvom rade objatie redukuje stres. Či už ste ten, kto objíma alebo ten, koho objímajú, objatie pôsobí pozitívne na oboch. V dnešnej uponáhľanej dobe sa nám zas zíde čokoľvek, čo nám umožní aspoň na moment sa uvoľniť.Navyše, ako informuje štúdia Michaela Murphyho, objatia nám pomáhajú riešiť konflikty. Aj keď počas hádky je objímanie oponenta zrejme to posledné, na čo myslíte, pokiaľ ide o partnera či priateľa verte, že budete na konci dňa spokojnejší, keď sa s dotyčnou osobou udobríte objatím. Prispieva k tomu aj fakt, že objatia napomáhajú tomu, že sa do tela vyplavuje viac endorfínov a oxytocínu, čo sú hormóny zodpovedné za pocit spokojnosti a šťastia.Keďže objatia pomáhajú do tela vyplavovať endorfíny, ďalšou výhodou objatí je, že nám pomáhajú zbaviť sa bolesti, a to nielen ten psychickej, ale aj fyzickej. Endorfín totiž pôsobí lepšie, ako akýkoľvek liek proti bolesti, ktorý by ste si kúpili v lekárni. Okrem toho, objatie je predsa zadarmo.“

,,Mnohých lezcov hnevá, že sa Everest pomaly mení na obrovskú skládku. „Je to naše božstvo a mení sa na horu odpadu. Ako ľudia môžu len tak zahodiť rôzne veci na posvätnom mieste?“ pýta sa miestna lezkyňa Nima Domová. Znečistenie pritom neznamená len kozmetické obmedzenie či zdravotné riziko pre nižšie výškové polohy, ale môže ohroziť aj expedície v nasledujúcich rokoch. „Keď sa sneh topí, odpad sa dostáva na povrch. Vietor ho potom rozfúka na všetky strany a ďalší horolezci majú problém s navigáciou. Náročnejšie sa im hľadajú trhliny či šmykľavé miesta pod snehom,“ upozorňuje bývalý prezident Nepálskej horolezeckej asociácie Ang Tsering. Aj on považuje za najväčší problém na Mount Evereste ľudské výkaly. „Dlhé týždne sa tu pohybujú stovky osôb a väčšina z nich vykonáva potrebu v prírode. V čase topenia snehu to tiež zapríčiňuje nepríjemný zápach,“ doplnil.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.