Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktoré zvieratá sa dokážu rozmnožovať bez sexu a tiež ja to, z koľkých písmen je zložené najdlhšie slovo na svete.

 

,,Toto slovo je chemický názov pre titín- ľudský proteín. Titin je obrovský proteín, ktorý funguje ako molekulárna pružina, ktorá je zodpovedná za pasívnu elasticitu svalov. Skladá sa z 244 jednotlivo skladaných proteínových domén spojených neštruktúrovanými peptidovými sekvenciami.“

,,23. januára 1556 zabilo zemetrasenie v čínskom Shaanxi odhadom 830 000 ľudí. Počítanie obetí je po rozsiahlych katastrofách, najmä pred 20. storočím, často nepresné, ale táto katastrofa sa stále považuje za najsmrteľnejšiu zo všetkých čias. Zemetrasenie prišlo v neskorý večer, pričom otrasy pokračovali aj nasledujúce ráno. Neskoršie vedecké skúmanie ukázalo, že sila zemetrasenia bola približne 8,0 až 8,3, čo nie je ani zďaleka najsilnejší otras v histórii. Zemetrasenie však zasiahlo uprostred husto osídlenej oblasti so zle postavenými budovami a domami, čo si vyžiadalo strašný počet obetí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.