A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko percent kyslíka na Zemi produkuje amazonský dažďový prales a tiež aj to, koľko dolárov ročne si dokážu zarobiť potápači, ktorí vyberajú golfové loptičky z jazier.

 

,,Na rozdiel od cicavcov slimáky, pavúky a chobotnice nepoužívajú na transport kyslíka hemoglobín, ale spoliehajú sa na príbuznú zlúčeninu známu ako hemocyanín. Táto molekula namiesto toho, aby mala v strede atóm železa, má atóm medi, ktorý viaže kyslík. Hemocyanín absorbuje všetky farby okrem modrej, ktorú odráža, čím sa ich krv javí ako modrá.“

,,Pokrok v boji proti detskej práci sa v Afrike zrejme zastavil. Detská práca sa v subsaharskej Afrike v posledných rokoch zvýšila, na rozdiel od pokračujúceho pokroku inde vo svete, a to napriek cieleným politikám, ktoré africké vlády zaviedli v boji proti detskej práci. Je pravdepodobné, že retrogresiu v dôležitej časti poháňali širšie ekonomické a demografické sily pôsobiace proti vládnym snahám, aj keď táto záležitosť by si vyžiadala ďalší výskum.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.