V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko kníh ročne prečítal priemerný väzeň v Alcatraze a tiež aj to, ktorá časť vášho tela starie rýchlejšie ako vaše nohy.

 

,,Autori sci-fi už vo svojich príbehoch dlho predstavovali terraformovanie, proces vytvárania prostredia podobného Zemi alebo obývateľného prostredia na inej planéte. Vedci sami navrhli terraformáciu, ktorá by umožnila dlhodobú kolonizáciu Marsu. Spoločným riešením pre obe skupiny je uvoľnenie plynu oxidu uhličitého zachyteného na povrchu Marsu. Podľa novej štúdie sponzorovanej NASA však Mars nezachováva dostatok oxidu uhličitého, ktorý by bolo prakticky možné vrátiť späť do atmosféry na zahriatie Marsu. Transformácia nehostinného marťanského prostredia na miesto, ktoré by astronauti mohli skúmať bez podpory života, nie je možné bez technológie, ktorá presahuje dnešné možnosti.“

,,V novej štúdii, publikovanej v časopise Science, vedci použili atómové hodiny s presnosťou na jednu sekundu, aby dokázali, že gravitačné polia tiež ovplyvňujú čas v oveľa menšom meradle. V zásade platí, že vaša hlava starne rýchlejšie ako vaše chodidlá – pokiaľ väčšinu času netrávite visieť dole hlavou.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.