V dnešnom diele zaujímavostí sa dozviete, koľko vyhľadávaní sa vykoná na Googli každú minútu a tiež aj to, čo môže zlepšiť vašu pamäť znížením hladín stresového hormónu kortizolu.

 

,,Najskoršie použitie slamiek sa datuje k Sumerom z Mezopotámie. Slamkami pili pivo, ktoré varili vo veľkých kadiách, ktoré boli príliš ťažké na to, aby ich mohli zdvihnúť a preniesť. Sedeli teda na podlahe a spoločne pili pomocou dlhých slamiek z jednej kade.“

,,Vedeli ste, že baktérie môžu ochorieť, rovnako ako my? V skutočnosti väčšina vírusov na svete infikuje baktérie, nie ľudí. Čo sa stane, keď sa baktéria nakazí vírusom? Rovnako ako my, mnoho baktérií má svoj vlastný imunitný systém, ktorý im pomáha chrániť sa pred infekciami. Vedci nedávno objavili niekoľko nových bakteriálnych imunitných systémov. Dokázali tieto systémy predefinovať na úplne nové účely. Jeden taký imunitný systém, nazývaný CRISPR, nám potenciálne môže umožniť prepísať DNA akýmkoľvek spôsobom, v akejkoľvek živej veci. Vedci teraz používajú bakteriálny imunitný systém ako účinný nástroj na presnú úpravu DNA všetkých druhov živých vecí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.