A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá univerzita je najstaršou európskou univerzitou s nepretržitou prevádzkou a tiež aj to, aké sny môžu byť skorým príznakom mozgových porúch.

 

,,Vedci skúmali lekárske záznamy Mayo Clinic, aby identifikovali prípady takzvanej poruchy správania pri REM spánku, ktorá bola zaznamenaná v rokoch 2002 až 2006. Výskumníci identifikovali 27 pacientov, u ktorých sa rozvinula porucha správania pri REM spánku najmenej 15 rokov predtým, ako sa u nich prejavili symptómy neurodegeneratívnych ochorení.“

,,Severoamerické púštne jašterice majú vo svojom biotope širokú škálu predátorov. Jeden neobvyklý obranný mechanizmus zahŕňa zaplavenie ich očných dutín, tkanív, ktoré sa nachádzajú pod ich okom, krvou. Keď sa rohatý jašter cíti ohrozený predátorom, jeho poslednou obrannou reakciou je vystreľovanie krvi z týchto dutín von z očných jamiek. V dôsledku toho sa predátor často zľakne a utečie.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.