Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1309 – prečo vozia policajti plyšákov a čo znamená, keď niekto klipká očami

2458

V ďalšej časti zaujímavostí zo sveta máme pre vás pripravené nové zaujímavé fakty. Dozviete sa, prečo holandskí policajti vozia v aute plyšové hračky, ale aj to, čo znamená, keď niekto často klipká očami.

Ak sa s niekým rozprávate a začne veľa žmurkať, možno vám prestal venovať pozornosť. Žmurkanie, podobne ako zatváranie očí, vytvára bariéru proti vonkajšiemu svetu a umožňuje vášmu mozgu sústrediť sa na niečo iné. Štúdie doktora Daniela Smileka z University vo Waterloo v Ontáriu ukazujú, že keď človek začne žmurkať rýchlejšie, naznačuje to, že jeho myseľ blúdi.

Toto novo-narodené dieťatko zo Spojeného kráľovstva, ktoré sa narodilo 24. novembra 2015 sa stalo najmladším darcom orgánov, pretože žilo len 74 minút po pôrode. Rodičia tohto bábätka Emma a Drew Lee vedeli, že tento uzlíček lásky neprežije, preto súhlasili s darovaním jeho orgánov. Vďaka tomuto skutku zachránila životy mnohým bábätkám.

V Indii existuje oblasť s názvom Gir forest, kde žijú v jednej symbióze levy aj tigre. Je to jediné miesto na zemi, kde sa nachádzajú obe tieto šelmy. Miestni obyvatelia si dokonca myslia, že sa tieto dva druhy medzi sebou spárili a vznikol z toho „levotiger“, ktorého prezývajú liger. Prírodovedci však doposiaľ nedokázali nájsť nijaké dôkazy, že takáto šelma existuje, preto túto informáciu vyhlásili za fámu.

Nedávny výskum vo Veľkej Británii naznačuje, že žuvačka môže výrazne zlepšiť výkon mozgu. Ľudia, ktorí žuvali žuvačku, dosiahli v testoch pamäte o 40 percent viac bodov ako tí, ktorí ju nežuvali. Štúdie boli prezentované na výročnej konferencii Britskej psychologickej spoločnosti v Blackpoole. Doktor Andrew Scholey z oddelenia ľudskej kognitívnej neurovedy na univerzite v Northumbrii opísal zlepšenie pamäte ako „rapídne“.

V roku 1859 boli do austrálskej voľnej prírody vypustené králiky európske (lat. Oryctolagus cuniculus), aby ich bolo možné loviť. Thomas Austin, bohatý osadník, ktorý žil vo Victorii v Austrálii, si nechal poslať 13 divých králikov z celého sveta, ktoré nechal voľne pobehovať po svojich rozľahlých pozemkoch. Dal si ich doviezť od chovateľov z rôznych krajín sveta, aby nedošlo k rodovému množeniu a nenastali u nich vrodené vady, či choroby. Z tohto jedného útočiska na jednom panstve trvalo približne 50 rokov, kým sa tieto králiky rozšírili po celom kontinente. Austrália tak musela začať čeliť králičej invázii.

V Holandsku majú policajti v aute plyšových medvedíkov ako jednu zo svojich dôležitých častí vybavenia. Podľa ich systému je tento plyšový medvedík povinný poskytnúť deťom, ktoré zažívajú ťažké chvíle v dôsledku nehôd svojich blízkych. Tieto hračky s názvom „traumatické medvede“ sú implementované tak, aby pomohli deťom zbaviť sa utrpenia, čo je určite veľmi empatické a uznaniahodné.

Na umeleckom projekte Jamesa Franca v Múzeu neviditeľného umenia (MONA), sa v roku 2011 konala výstava neviditeľného umenia. Ľudia sa pýtali, či bol projekt premyslenou prefíkanosťou, keďže sa tam neobjavili žiadne fyzické diela vhodné na kúpu. Ceny za tieto neviditeľné diela sa pohybovali od 1 do 10 000 dolárov a napriek kritike, ktorú projekt dostal, mnohí si kúpili nápady z kampane MONA už na začiatku vernisáže, vrátane Aimee Davison, ktorá si kúpila kus s názvom Fresh Air (Čerstvý vzduch, pozn. red.) za 10 000 dolárov.

Zdroj: 1234567

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre