V dnešnom diele zaujímavostí sa dozviete, prečo farmár z Nepálu pohrýzol kobru aj to, prečo sú na brehu Dunaja porozkladané desiatky historických topánok.

Pluto už nejaký ten čas nepatrí medzi planéty slnečnej sústavy. Zhodli sa na tom vedci z International Astronomical Union (IAU). Dôvodom bolo to, že Pluto ako jediné nedokázalo vyčistiť svoju oblasť od ostatných objektov, ako sú asteroidy a iné vesmírne telesá, zatiaľ čo ostatné, väčšie planéty zvládli svoj priestor vyčistiť a objekty absorbovať. Vedci z NASA zase zistili, že jeden deň na objekte Pluto trvá 6 dní, 9 hodín a 36 minút.

Naše ústa sú plné baktérií. Keď sa však bozkávate so svojím partnerom, prenesiete mu do úst až 80 miliónov baktérii. Na túto zaujímavosť prišli vedci z Amsterdamu, ktorí zorganizovali test partnerských bozkov, pričom každému z 21 párov robili výtery z úst a poslali ich na mikrobiologický rozbor. Ako ďalej uvádza tím Microbiome, v našich ústach sa nachádza až miliarda rôznych baktérií.

Počas expedície do Antarktídy jeden z účastníkov vážne ochorel. Bol ním ruský chirurg Leonid Ivanovič Rogozov, ktorý mal v tom čase len 27 rokov. Keď prišla polárna zima, Leonid si začal pociťovať únavu, slabosť a nevoľnosti. Neskôr sa mu na pravej strane brucha dostavili obrovské bolesti. Ako jediný lekár v tíme si uvedomil, že operáciu na sebe bude musieť vykonať sám. Operácia prebehla úspešne a Rogozov mohol ďalej pokračovať v expedícii.

Farmár Mohamed Salmodin z Nepálu bol na svojom ryžovom poli uhryznutý kobrou. Farmár neváhal a uhryznutie jej vrátil, čo malo pre kobru fatálne následky. Mohamed navštívil lekárov až na naliehanie jeho rodiny a priateľov. Úradníci ho zbavili obvinenia, keďže tento druh plazu v Nepále nepatrí medzi ohrozené druhy. Tento incident sa odohral 200 km juhovýchodne od hlavného mesta Nepálu – Kathmandu.

V čínskom Pekingu sa 30. mája 1626 ozvala ohlušujúca rana. Na mieste, kde predtým stáli domy, budovy a muničný veľkosklad Wanggongchang, ostal iba obrovský kráter, nad ktorým sa vznášal mrak v tvare hríbu. Výbuch muničných skladov odborníci opisujú ako najsmrteľnejší na svete a podľa nich zanechal väčšie následky ako atómová bomba zhodená na Hirošimu. Za moment tak prišlo o život približne 20 000 ľudí a výbuch bolo počuť viac ako 1 000 km od miesta tragédie.

Grafarkirkja je najstarší kostol z obdobia Vikingov na Islande, ktorý je súčasne najstarším kresťanským kostolom v krajine a je bohato zdobený. Najstarší záznam o existencii kostola je z roku 1240 nášho letopočtu. Grafarkirkja sa nachádza v Sturlunga Saga, v slávnej zbierke ság z 12. a 13. storočia. Kostol je malý, no vďaka svojmu umiestneniu pôsobí ako klenot krajiny. V polovici 20. storočia Þjóðminjasafn Íslands, národné múzeum Islandu, úplne obnovilo štruktúru do pôvodnej podoby a od roku 1939 je kostol pod správou múzea a v roku 1953 bol znova vysvätený.

V októbri 1944 Adolf Hitler zvrhol vodcu maďarskej vlády Miklosa Horthyho a nahradil ho Ferencom Szalasim. Szalasi, ktorého ideológia úzko nasledovala Hitlerovu, okamžite založil Stranu šípových krížov – fašistickú, antisemitskú organizáciu, ktorá brutálne a verejne terorizovala Židov v Budapešti ich bitím a zabíjaním. Takmer 80 000 Židov bolo vyhnaných z Maďarska v pochode smrti k rakúskym hraniciam a približne 20 000 Židov bolo brutálne zastrelených pozdĺž brehov Dunaja. Topánky na dunajskej promenáde sú strašidelnou poctou tejto hroznej dobe v histórii, ktorú vytvorili filmový režisér Can Togay a sochár Gyula Pauer. Pamätník inštalovaný na brehu Dunaja v Budapešti pozostáva zo 60 párov topánok v štýle 40-tych rokov verných veľkosti a detailov, vyrezávaných zo železa.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.