V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, aká je šanca, že na vás niekdy zaútočí žralok a tiež aj to, o koľko viac čuchových buniek majú vlci než ľudia.

 

,,Čuchové tkanivo vlka zaberá plochu 14 x väčšiu, než čuchové tkanivo u človeka a obsahuje asi 200 mil. zmyslových buniek, ľudské iba 5 mil. Keď vlk vetrí, pomáha mu vlhký ňufák, ktorý rozpúšťa vo vzduchu obsiahnuté molekuly, privádza ich k zmyslovým bunkám a čistí sliznicu od starých pachov. Vlk dokáže zavetriť korisť na vzdialenosť až 3 km. Čo všetko vlk cíti, nie je známe, ale nereaguje citlivo na výrazné pachy, zachytiteľné ľudským nosom.“

,,Čierna diera alebo gravitačný kolapsar je koncentráciou hmoty s tak vysokou hustotou, že jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc. Z toho vyplýva, že nič, ani elektromagnetické žiarenie vrátane svetla, nemôže uniknúť gravitácii čiernej diery, preto sa nazýva „čierna“.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.