A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, čo môže spraviť hranie videohier s vaším mozgom a tiež aj to, koľko rokov už na Zemi v oceánoch žijú medúzy.

 

,,Medúzy sú rôsolovité morské tvory, ktoré nie sú tak celkom prebádané. Nachádzajú sa v každom oceáne a väčšinou aj v mori. Radia sa medzi morské živočíchy, napriek tomu niektoré medúzy žijú v sladkej vode. Morské medúzy sa nazývajú Scyphozoans a sladkovodné Hydrozoans. Medúzy brázdia moria a oceány zhruba 600-700 miliónov rokov, čo z nich robí najstaršie multi orgánové zvieratá na svete.“

,,Veľryby dlhoplutvé zrejme premýšľajú pomocou rovnakého typu mozgových buniek, ako majú ľudia, vyššie primáty či delfíny.“Môže to znamenať, že tieto obrovské cicavce sú inteligentnejšie, ako sa dosiaľ predpokladalo. Vysvetľovalo by to schopnosť veľrýb medzi sebou komunikovať, vytvárať spoločenstvá, spolupracovať, odovzdávať si kultúrne dedičstvo a skúsenosti a používať nástroje. Objavenie týchto neurónov americkými vedcami takisto naznačuje, že zložitý mozog sa v priebehu vekov vyvinul viac ako raz alebo že väčšina živočíchov ho prestala používať. Uvádza sa to v štúdii zverejnenej časopisom The Anatomical Record.“

 

Zdroje 1, 2, 34, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.