Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko fliaš whisky vypili ľudia starší ako 15 rokov v priemere za jeden rok a aj to, z akého dôvodu dostal Jamie Foxx rolu vo filme „Divoký Django“.

 

,,Jamie Foxx, vlastným menom Eric Marlon Bishop je americký herec, komik a spevák. Za úlohu vo filme Ray získal cenu BAFTA a Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Získal tiež Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon v muzikáli/komédii a bol nominovaný na niekoľko cien Grammy.“

,,Raje patria k najpôvabnejším morským tvorom. Telo majú veľmi sploštené. Veľké krídlové prsné plutvy im prisadajú široko k hlave a telu. Pri plávaní nimi vlnia, takže sa zdá, akoby vo vode lietali.Najväčšia raja je manta dvojrohá (Manta birostris). Rozpätie ,,krídel“ má až 7m a hmotnosť môže mať až 2 tony. Podobne ako ostatné raje aj ona má zvrchu silne sploštené telo a stuhnutú kostru, takže sa nemôže prehýbať do strán. Na pohyb jej slúžia obrovské prsné plutvy spolu so sploštenými bokmi, ktoré vyzerajú ako krídla. Na rozdiel od väčšiny rají manta obýva otvorené moria. Obyčajne sa zdržiava v blízkosti kŕdľa kôrovcov alebo malých rybiek, ktoré sú jej hlavnou potravou. Pláva so široko roztvorenou papuľou a naberá ňou potravu. Žiabrový kôš jej slúži ako cedidlo. Podobne ako u iných rají žijúcich na otvorenom mori aj manta je živorodá, rodí jedno mláďa. Po obidvoch stranách úst ma hrozivo vyzerajúce rohy. V skutočnosti sú to iba mäsité výrastky, slúžiace na to, aby sa ryby ľahšie dostali do jej úst, lebo má v celku malé zuby. Manta nie je nebezpečná, ublížiť môže však krídlovitými plutvami, keď sa usiluje uniknúť.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.