V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktorý zábavný priemysel je momentálne najväčší a tiež aj to, koľko času trvá ľudskému mozgu, aby rozoznal známu hudbu.

 

,,V apríli 2017 dosiahla planéta ďalšiu okrúhlu métu: Zem prekročila 7,5 miliardy ľudí. Celý fenomén zvaný populačná explózia je pritom otázkou len desiatok rokov. Ľudstvu trvalo 200-tisíc rokov, kým dosiahlo miliardovú populáciu. A za necelých 200 rokov to dotiahlo na sedem miliárd.Spúšťačom rýchleho rastu populácie bola priemyselná revolúcia. Veľká Británia, kde sa to celé začalo, dokázala za takmer sto rokov zdvojnásobiť svoju doposiaľ stabilnú populáciu, informuje Americké múzeum prírodnej histórie.Významným faktorom k vysokému rastu populácia bola zelená revolúcia. V roku 1940 sa podľa portálu Thoughco podarilo Mexičanom vyprodukovať viac pšenice, ako potrebovali. Zásluha patrila Normanovi Borlaugovi, ktorý vyvinul vysokoúrodné sadenice pšenice, navyše odolné voči chorobám. Mexiko sa stalo nielen výrazným exportérom obilia, ale aj vďaka tomuto “know-how” odštartovalo zelenú revolúciu.Okrem nového typu zŕn sa začali využívať poľnohospodárske stroje. Kanada, Spojené štáty a Mexiko sa stali významnými obilnicami sveta a Čína alebo India, ktoré sa dovtedy pre svoju obrovskú populáciu báli hladomoru, ho od polovice dvadsiateho storočia nezažili.“

,,Vedci sledovali tučniaky kráľovské na ostrove Južná Georgia v Atlantickom oceáne medzi Južnou Amerikou a Antarktídou.“Tučniačie guáno tvorí značne vysoké množstvo oxidu dusného v okolí ich kolónií,“ hovorí Elberling. Dá sa to vysvetliť stravou tučniakov – ryby a krily totiž obsahujú veľa dusíka.Dusík sa z exkrementov dostane do zeme, kde ho pôdne baktérie premenia práve na oxid dusný, ktorý je skleníkový plyn. 300-krát viac znečisťuje životné prostredie ako oxid uhličitý.Preto bolo zistenie o výkaloch pre vedcov dôležité. Chceli totiž vedieť, ako tieto bielo-čierne vtáky ovplyvňujú tvorbu skleníkových plynov. Svoje zistenia uverejnili vo vedeckom časopise Science of The Total Environment.Emisie, ktoré namerali na ostrove nie sú dostatočne vysoké, aby ovplyvnili dianie v atmosfére Zeme. Ukazujú však, ako tučniaky ovplyvňujú svoje bezprostredné okolie.“Je to zaujímavé, pretože kolónie sa čoraz viac rozširujú,“ dodal Elberling. A kedže ustupujúci ľad odkrýva pôdu na viacerých miestach v antarktickej oblasti, je možné, že vznikne viac miest, kde sa vedcom z guána môže zatočiť hlava.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.