V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko detí v USA porodia slobodné mamičky a tiež aj to, kde a kedy bolo najsilnejšie zemetrasenie na Zemi.

 

,,Prvé slobodné voľby v krajine v roku 1994 vyhral Mandelov Africký národný kongres. Nelson Mandela sa vo veku 75 rokov stal prvým čiernym prezidentom Juhoafrickej republiky. Ako prvý čierny prezident Južnej Afriky (máj 1994 až jún 1999) sa Mandela podieľal na prechode od vlády menšiny a rasovej segregácie k demokratickej vláde väčšiny. Počas jeho päťročného mandátu bolo prijatých množstvo zákonov s cieľom odstrániť diskrimináciu a rasovú segregáciu v krajine. V roku 1999 sa už Mandela odmietol uchádzať o ďalší prezidentských mandát a najmä pre zdravotné problémy sa postupne začal sťahovať z verejného života. Neskôr v rámci nadácie Nelsona Mandelu bojoval proti chudobe a ochoreniu na AIDS.“

,,Zemetrasenie z 22. mája 1960 je najsilnejším známym zemetrasením v histórii.Spôsobilo zosuvy pôdy, vlny tsunami a aktivovalo vulkány.Obetí bolo dve-­ až šesťtisíc.Spočiatku to vyzeralo ako ďalšie bežné zemetrasenie. Nič nenasvedčovalo budúcej katastrofe. Mierne otrasy v čilskej provincii Aracou 21. mája 1960 narušili program vládnych predstaviteľov a odstrihli telefonické spojenie, obyvatelia Čile však bývali na podobné fenomény zvyknutí. Napokon, ich krajina leží na Ohnivom kruhu, v rozsiahlej tichomorskej oblasti známej silnou seizmickou aktivitou.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.