V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko percent kyslíka vyprodukujú dažďové pralesy a tiež aj to, čo majú spoločné žirafy s ľuďmi.

 

,,Najlepšie sa zaspáva vedľa milovanej osoby. Potvrdila to aj nová štúdia, ktorá však prišla so zaujímavým poznatkom: Na pokojný spánok vám postačí vôňa partnera, napríklad na jeho tričku.Výskum ukázal, že na navodenie dobrého spánku môžete použiť kus oblečenia milovanej osoby, pretože jej prirodzená vôňa môže byť rovnako účinná ako dávka melatonínu.„Jedným z najviac prekvapujúcich zistení je, ako vôňa partnera môže zlepšiť kvalitu spánku aj mimo nášho vedomého,“ uviedla autorka štúdie Frances Chen, docentka psychológie na University of British Columbia (UBC) vo Vancouveri.V rámci štúdie publikovanej v v časopise Psychological Science dostalo 155 ľudí dve tričká, ktoré mohli používať ako obliečky na vankúše. Jedno z nich nosil ich milenec a druhé bolo buď čisté, alebo ho mal na sebe niekto cudzí.Partneri účastníkov dostali pokyn, aby nepoužívali dezodoranty alebo vône, ani nerobili nič, čo by mohlo ovplyvniť ich telesný pach, ako je fajčenie, cvičenie a jedenie určitých potravín. Tričká výskumníci následne zamrazili, aby dokázali zachovať ich vôňu.Účastníci dve noci spali s tričkami, pričom im vedci nepovedali, čím ich tričko vonia. Tí, ktorí spali s tričkom milovanej osoby uviedli, že sa cítia lepšie odpočinutí. Potvrdili to aj dáta z monitorov spánku.“

,,Morgan Freeman je americký herec a režisér, ktorý za svoju prácu získal niekoľko prestížnych ocenení, vrátane ceny Americkej filmovej akadémie Oscar, alebo Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.