Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktoré zviera dokáže trpieť depresiou rovnako ako ľudia a tiež aj to, koľko percent populácie dokáže hýbať ušami a zdvihnúť jedno obočie.

 

,,Talianske združenie darcov orgánov AIDO (Associazione Italiana Donatori di Organi) vzniklo v Bergame v roku 1973 a odvtedy vzrástol počet jeho členov až na 1,4 milióna po celom Taliansku. Podľa štatistík sa v Taliansku úspešne realizuje najmä darcovstvo obličiek a pečene.Pápež František prítomným štyrom stovkám členov združenia hovoril o význame darcovstva:„Darcovstvo znamená hľadieť ďalej než len na seba samých, ísť za rámec individuálnych potrieb a veľkoryso sa otvárať smerom k širšiemu dobru. Z tohto hľadiska sa darovanie orgánov pokladá nielen za akt spoločenskej zodpovednosti, ale aj za vyjadrenie všeobecného bratstva, ktoré spája všetkých mužov a ženy.“

,,Ryby majú mnohé problémy duševného charakteru. Napríklad mladé jedince terčovca (Symphysodon aequifasciatus) veľmi často trpia doslova hanblivosťou. Do určitej veľkosti vyžadujú prítomnosť viacerých jedincov svojho druhu. Ak sa tieto ryby v mladosti cítia osamelé, tak sa to prejaví na ich celkovom správaní. Vyblednutá farba, odmietanie potravy a utiahnutý spôsob života sú príznaky práve nedostatku spoločnosti svojho druhu. Preto sa odporúča chovať tieto ryby v minimálnom počte 6 kusov. Ak sa začnú prejavovať uvedené príznaky, tak pri druhu S. aequifasciatus je možné použiť psychologickú pomoc v podobe druhu Cichlasoma festae, ktorá sa v mladosti veľmi podobá na druh S. aequifasciatus, ale s tým rozdielom, že jej povaha je veľmi odvážna a zvedavá. Svojim správaním tak upokojuje a osmeľuje mladých jedincov S. aequifasciatus. Ale tento druh sa dá použiť len do určitej veľkosti, pretože potom nastupuje pri druhu C. festae agresivita a aj zmena vonkajšieho sfarbenia. Je to jasný príklad medzi druhovej spolupráce, ktorých je v prírode celkom bežný.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.