A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, z čoho bolo vyrobené prvé úložisko počítačov Google a tiež aj to, aké pH by mala mať vagína zdravej ženy. 

 

,,Pivo je zložitý koloidný roztok, ktorý obsahuje do 2 000 látok. Mnohé z nich sú zdraviu prospešné a niektoré rizikové. Má ale nepomerne viac prospešných látok ako rizikových, lekári mu dokonca pripisujú oveľa liečivejšie účinky ako červenému vínu. Medzi zdraviu prospešné zložky v pive patria, okrem množstva vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov /polyfenoly/ aj horké látky, prchavé organické látky, oxid uhličitý a určite aj voda. Jej vysoký obsah v pive, až do 96 percent, umožňuje v porovnaní s inými alkoholickými nápojmi účinnejšie uhasiť smäd. Vyšší obsah vody v pive teda zabraňuje dehydratácii organizmu, ku ktorej ale dochádza vplyvom alkoholu. A práve alkohol je v pive tak zdraviu prospešná, ako aj riziková látka. Je viac než známe, že alkohol v malých dávkach poskytuje ochranu pred srdcovo-cievnymi chorobami a blokuje zrážanlivosť krvi. Ďalej zlepšuje pomer dobrého a zlého cholesterolu v krvi. 14 gramov čistého alkoholu je denná dávka, ktorá nie je pre organizmus škodlivá, čo predstavuje jedno malé pivo. Pre porovnanie jedno veľké politrové 12-stupňové pivo obsahuje 20 gramov čistého etanolu a už dve veľké pivá denne môžu spôsobiť u niektorých ľudí závislosť od alkoholu. Obsah etanolu v pive prispieva aj k jeho biologickej stabilite, dodáva pivu plnosť, teda ovplyvňuje aj jeho organoleptické vlastnosti.“

,,Najdôležitejšou súčasťou pošvového prostredia je už spomínaný Lactobacillus vaginalis, ktorý sa v prvom rade podieľa na premene glykogénu na kyselinu mliečnu, a tým udržuje kyslosť pošvy, ktorá zastavuje rast mnohých patogénnych (škodlivých) baktérií. Dobre sa mu darí v kyslom prostredí, ktoré má pH cca 4. Aj preto sa toľko zdôrazňuje, že ženy by si nemali umývať intímne partie mydlami, pretože už aj „pH neutrálne“ mydlo s pH 5,5 je podstatne zásaditejšie. Najlepšia je čistá voda, prípadne prípravky určené špeciálne na intímnu hygienu s obsahom kyseliny mliečnej, ktoré toto kyslé prostredie v pošve zachovávajú.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.