A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, čo spravil samuraj, ak ho zajali a nechcel zažiť potupu zajatia a tiež aj to, v ktorom európskom štáte sa nachádza múzeum jahôd.

 

,,Samuraj nepovažoval smrť za čosi, čoho sa treba báť. Pohŕdal ňou. Sám si dokonca vzal život(rituálnou samovraždou)z jedným z následujúcich dôvodov: Ak sa chcel vyhnúť potupe zajatia alebo ak bol k takejto smrti odsúdený úradmi.Odsúdený sa usadil pred porotu a zvyčajne i svedkov, bez akýchkoľvek emócii si siaha na svoj život a nahlas vyslovil, z akého dôvodu to robí. Potom si z pliec spustil kimono a rukávy umiestnil pod kolená, aby zabránil prevráteniu tela dozadu-takáto smrť sa považovala za nečestnú. Na podstavci mu priniesli krátky meč wakizashi. Pokojne,a bez zaváhania si ho vrazil hlboko pod pás a vykonal priečny a šikmý rez. Počas tohto aktu nesmel dať najavo žiadnu známku bolesti. Potom mu v predklone asistent(väčšinou príbuzný),jediným švihom sťal hlavu.“

,,Je to až neuveriteľné, ale história vynálezu bidetu siaha až do roku 1710, kedy túto hygienickú pomôcku predstavili francúzskej kráľovskej rodine. Postupom času sa prevratný vynález dostal i do kavalérie a spální mileniek,  kde slúžil k intímnej očiste a bol zároveň i akýmsi prostredníkom relaxu. Prvými užívateľmi bidetu boli teda Francúzi a aj Angličania.Okolo roku 1900 došlo k rozkvetu inštalatérskeho remesla, a tým sa rozšírilo využitie bidetu aj v bežných domácnostiach. Tak tomu bolo aj za prvej republiky, kedy sa bidety stali nepostrádateľnou súčasťou kúpelní. Začiatkom 60-tych rokov minulého storočia sa objavujú nové modely, ktoré boli už priamo spojené s toaletou a stali sa predchodcami súčasných elektronických bidetov. Tie poskytujú nielen vysoké pohodlie, ale aj úsporu priestoru. Bidety sú dnes obľúbené nielen v európskych, ale aj v moslimských krajinách, najmä v Turecku.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.