V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktorá zelenina udržuje emocionálnu stabilitu ľudskej mysle a tiež aj to, z ktorej krajiny pochádza paradajková polievka.

 

,,Syr – casu marzu – je skutočným rodinným striebrom Sardínčanov. Delikatesný bochník tvrdého ovčieho syra typu pecorino však nevychádza len spod rúk domácich majstrov. Na jeho unikátnej podobe a zvláštnej chuti sa zásadným spôsobom podieľa asi štyri milimetre veľká mucha – syrorodka drobná. Mucha do pripraveného syra nakladie asi 500 vajíčok, z ktorých sa časom vyliahnu tisícky lariev. Bochník sa tak vlastne stane ich domov. Larvy sa syrom kŕmia tak, že ho postupne žujú. Tráviaci trakt lariev umožňuje účinnejšie rozkladať tuky a vďaka ich činnosti sa konzistencia syra a chuť neuveriteľne zjemnia.Červíky sú v bochníkoch syra aktívne zhruba dva až tri mesiace. Trafiť presný čas, kedy je zrelý a najlepší na konzumáciu je hotová alchýmia. Ak zreje pridlho, je už bez života a rozklad tiel lariev spôsobuje výslednú toxicitu produktu. Vychutnať si kúsok syra casu marzu je vecou osobnej odvahy a istej dávky sebazaprenia.“

,,Pamätáte sa ešte na počítačovú hru Tetris, pri ktorej musíte ukladať na seba rôzne tvary kociek a tie musia do seba zapadnúť, aby riadok vypadol? Švédski vedci prišli na to, že práve táto zábavka, môže prekonať post traumatický stres!Zistili, že u obetí autonehôd, ktoré hrali túto videohru počas kľúčových šiestich hodín po traume, bola zaznamenaná vyššia mozgová činnosť a pomohlo im to zbaviť sa zlých myšlienok a bolestných spomienok.Výskumu, ktorý uskutočnili vedci zo Švédskej univerzity sa zúčastnilo 71 obetí nehody, ktorí skončili v nemocnici. Polovicu požiadali, aby si vybavili priebeh nehody a vzápätí si mali zahrať tetris. Hra trvala 20 minút. Zvyšok testovanej skupiny si mal vybaviť detailne deň nehody, čo robili v nemocnici, komu poslali esemesku, či čítali a podobne.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.