V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko litrov vody dokáže ťava vypiť za približne 13 minút a tiež aj to, koľko dolárov ponúka NASA za návrh toalety, ktorá bude normálne fungovať na Mesiaci.

 

,,Nomofóbia je termín opisujúci stále rastúci strach v dnešnom svete  – strach z bytia bez mobilu či iného elektronického zariadenia. Skratka pochádza z anglických slov no-mobile-phone-phobia. Nomofobici majú chorobný strach, že zostanú mimo dosahu, vybije sa im batéria, či niekde zabudnú telefón.Symptómy zahŕňajú pocity paniky alebo depresie, ak sú oddelení od smartfónu či iného mobilného zariadenia. Nie sú schopní sústrediť sa na konverzáciu alebo prácu a pravidelne kontrolujú telefón za účelom kontroly nových notifikácií. Niektorí ľudia si dokonca myslia, že ich telefón zvoní, i keď nezvoní alebo že im prišla sms. Tento problém sa nazýva cellphone vibration syndrom a podľa vedcov môže byť práve príznakom oveľa vážnejšej závislosti na technológiách.“

,,Ťava dokáže z hrbu hmotnosti 40kg vytvoriť 40 litrov vody a dokáže naraz (cca. za 13 minút) vypiť vodu o hmotnosti štvrtiny jej telesnej váhy (cca. 110 litrov), s týmto množstvom vody ťava vydrží až niekoľko dní. Ťavy sú schopné piť aj slanú vodu. S plným hrbom vydrží až 33 dní bez jedla, zásoby z hrbu však ťavy využívajú iba v stave úplnej núdze, ak úplne využije všetok tuk z hrbu môže stratiť až 40% svojej hmotnosti – preto sa to deje málo kedy. Ťavy dokážu meniť svoju telesnú teplotu od 34°C až do 42°C, čo zabraňuje poteniu a tak aj zbytočnej strate tekutín. Na hrbe majú ťavy hustú a vlnitú srsť ktorá pôsobí ako izolácia – chráni ťavu pred chladom, teplom, suchom a slnkom.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.