V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktoré zviera na Zemi je najviac pomstychtivé a tiež aj to, ktorý parlament je najstarším stále pôsobiacim parlamentom na svete.

 

,,Prvý parlament na svete založili v roku 930 škandinávski osadníci na Islande. Nevedeli si predstaviť, ako by sa ich krajina mohla rozvíjať bez zákona.Skladal sa zo zákonodarného a súdneho orgánu. Zákonodarný orgán, (po islandsky lögrétta) pozostával zo 145 zástupcov všetkých miestnych snemov, ku ktorým sa po prijatí kresťanstva pridali ešte dvaja biskupi. Náplňou práce lögrétty bolo formulovať zákony a v prípade potreby ich novelizovať. Zaujímavým detailom je, že každý nový zákon platil najprv skúšobne tri roky a až potom sa stal súčasťou „zbierky zákonov“. V Thingvellir dodnes vidno „Skalu zákonov“, z ktorej „predkladateľ zákonov“ čiže niečo ako predseda parlamentu prednášal návrhy zákonov, ako aj miesto, kde sa vykonávali rozsudky smrti (aj s nie veľmi dlhým zoznamom popravených). Keďže snem obvykle trval dva týždne, jeho členovia si v okolí postavili malé domčeky, kde spávali. Ich základy sú viditeľné dodnes.“

,,Za vznikom fólie stoja dve osoby – americký inžinier Alfred Fielding a švédsky vynálezca Marc Chavannes. Tí roku 1957 dostali zákazku na vyrobenie 3D tapety od jedného dizajnérovi v New Yorku.Prvá várka bola vyrobená ručne, ale vyžadovala si veľké zlepšenie. Po šiestich mesiacoch tvrdej práce a technického zdokonalenia bol postavený stroj, ktorý mal bublinkovú 3D tapetu vyrábať. Projekt sa ale nakoniec neuskutočnil, dizajnérovi sa výsledný bublinkový materiál nepáčil a tak sa na vynález na viac než dva roky zabudlo.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.