A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako často zanikne jeden jazyk podľa National Geographic a tiež aj to, aké silné zemetrasenie by dokázalo úplne zničiť našu planétu.

 

,,Ak budete počítať veci, za ktoré ste vďační, namiesto vašich bremien, tak to bude mať veľký vplyv na vaše psychické zdravie. Štúdie neustále ukazujú, že práve vďačnosť umocňuje šťastie a znižuje depresiu.Urobte si preto z vďačnosti každodennú záležitosť. Zámerne nájdite a identifikujte tri veci, za ktoré ste vo svojom živote vďační. Môže ísť o skutočne jednoduché veci ako čistá voda, ktorá vám doma tečie z kohútika alebo závan chladného vánku počas teplého dňa.Štúdie ukazujú, že svoj mozog môžete zmeniť fyzicky tým, že si na vďačnosť zvyknete. Skúste si tieto veci napríklad písať do denníka. Postupom času sa z vďaky stane prirodzená súčasť dňa a vy si budete užívať jej výhody. Nech už ide o lepší spánok alebo silnejšiu imunitu.“

,,Jazyková rozmanitosť je čoraz ohrozenejšia, keďže jazyky zanikajú.
Každé dva týždne zanikne na svete jeden jazyk. Organizácia UNESCO preto Ochranu jazykov označila v roku 2018 ako základnú výzvu pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka. Ten každoročne pripadá na 21. február. „Zo 7-tisíc jazykov, ktorými sa ešte stále hovorí vo svete, vyše 50 percent pravdepodobne zanikne v priebehu niekoľkých generácií,“ uviedla na svojej webovej stránke Organizácia Spojených národov (OSN).“ 

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.