V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko krvi sa nachádza v tele novonarodeného bábätka a tiež aj to, koľko percent vody musí stratiť vaše telo, aby ste začali byť smädný.

 

,,Obehový systém sa skladá zo srdca (ktoré nie je ničím iným ako veľmi zhrubnutou cievou s prídavkom špecifických buniek, ktoré zabezpečujú jeho automatickú činnosť) a ciev. Rozoznávame tri typy funkčne odlišných ciev: žily, kapiláry a tepny, ktoré sa vetvením stále zmenšujú a prepravujú krv bohatú na kyslík i iné živiny. Tepny prechádzajú v drobné kapiláry, ktoré vytvárajú bohatú sieť vnútri našich orgánov. Dĺžka všetkých kapilár v ľudskom tele sa odhaduje na 96 000 kilometrov, čo je viac než dvojnásobok dĺžky rovníka. Toto ohromné číslo je dané ich ohromnou dôležitosťou pre náš organizmus. Práve na úrovni kapilár (na ploche asi 6 000 m2) totiž prebieha výmena metabolitov medzi krvou a tkanivami.“

,,Rastúca vlna nevôle, ktorá sa vznáša na cirkusy a ich zachádzanie so zvieratami vnukla Bernhardovi Paulovi výnimočný nápad. Riaditeľ a zároveň zakladateľ cirkusu Roncalli prišiel na to, ako dostať cirkusy aj do dvadsiateho prvého storočia. Zvieratá v jeho cirkuse nie sú podrobené žiadnemu tvrdému výcviku. Nie je to ani potrebné, pretože ovládajú všetko na čo si len pomyslíte.Človek by si možno pomyslel, čo to je za nezmysel. Má to však celkom jednoduché vysvetlenie. Paul nakúpil do svojho cirkusu niekoľko kamier, ktoré dokážu premietať hologramy, a tak premietnu divákom rôzne zvieracie kúsky bez toho, že by cirkus musel vlastniť a trénovať akékoľvek zvieratá v zajatí. Ako sa sám vyjadril, považuje to za jedinečný a revolučný koncept a práve v ňom vidí budúcnosť cirkusov. Počas prestávky sa z manéže môžete vybrať občerstviť sa do bufetov, kde vám ponúknu nápoje či pop-corn v pohároch z ekologického materiálu, novinkou sú aj vegetariánske jedlá.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.