A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľkokrát je približne blesk teplejší ako slnečný povrch a tiež aj to, koľko ľudí nenapíše niekomu, kto sa im páči, pretože majú pocit, že dané osoby budú len otravovať.

 

,,Blesky zohrávajú kľúčovú úlohu pri vývoji života na našej planéte. Elektrický prúd je spôsob, ako sa príroda pokúša neutralizovať oddelenie náboja, ktorý sa vytvoril v oblakoch následkom prudkých pohybov častíc. Pri výbojoch vzniká až 300 000 ampérov a 1 mld. Voltov! Pre zaujímavosť, najdlhší blesk dosiahol dĺžku až 673 km, najintenzívnejší mal dĺžku trvania 13,5 sekundy a najrozsiahlejší blesk zaberal plochu 115 000 km2 (podobne ako rozloha Grécka). Lesné požiare iniciované bleskami hrajú dôležitú úlohu v prirodzenom životnom cykle lesov. Počas výboja vzniká obrovské teplo +33 000°C (5-krát teplejšie ako slnečný povrch). Pri tejto vysokej teplote je stĺpec blesku plazma, plyn s mnohými z jeho atómov rozdelený na elektricky nabité častice, negatívne nabité elektróny a pozitívne nabité ióny. Takýto plyn sa považuje za „ionizovaný“. Elektrický prúd predstavuje pohyb týchto nabitých častíc cez bleskový kanál – predovšetkým pohyb elektrónov.“

,,Keď si spomeniete na slávny seriál Priatelia, bolo ich 6 a každý z nich mal teda 5 blízkych priateľov. Nevieme povedať, či sa tvorcovia seriálu riadili Dunbarovým výskumom, vieme ale povedať, že jeho téza má celkom reálny podklad. Dáva to zmysel, nakoľko zo samotných 150 je tiež len malá časť blízkych známych a ešte bližších priateľov. Nezdôverujeme sa so svojimi najdôvernejšími tajomstvami všetkým, ale iba tým najbližším. Podľa Dunbara tvorí tento najvnútornejší kruh blízkych priateľov práve 5 osôb. Širší okruh blízkych priateľov môže tvoriť 10 ľudí a ešte širší približne 35.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.