V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko bozkov denne môžu nielen zrýchliť, ale aj posilniť váš metabolizmus a tiež aj to, koľko hodín spánku stratí každú noc priemerná žena kvôli nadmernému premýšľaniu.

 

,,Mnoho ľudí spánok odkladá na neskôr, najmä keď sa učia na skúšku. Ale namiesto obmedzovania sa by mali spánok brať ako ideálny čas na upevnenie vedomostí. Či sa učíte nový jazyk alebo sa snažíte prestať fajčiť, štúdie ukázali, že mnoho schopností sa dá zlepšiť v pohodlí vašej postele.Možno to znie nereálne, ale výskumy ukázali, že sa dá zlepšiť schopnosť rozumieť novému jazyku počas spánku. Štúdia z roku 2014 z univerzít v Zurichu and Fribourgu ukázala, že nemecky hovoriaci študenti si lepšie dokázali zapamätať význam novonaučených holandských slov, keď si po štúdiu pospali a v spánku počuli tieto slová znova. V tejto štúdii sa 60 dobrovoľníkov malo učiť nové holandské slová o desiatej hodine večer. Polovica z nich šla následne do postele a vedci im prehrali niektoré tieto slová, kým spali. Druhá polovica bdela a taktiež počúvala nahrávky slov.Ráno dobrovoľníkov otestovali, čo si pamätajú. Výsledky ukázali, že skupina, ktorá šla spať, si pamätala významy slov lepšie, než bdelá skupina. To naznačuje, že spánok pomáha pamäti, pravdepodobne pretože spiaci mozog spontánne aktivuje skôr naučené poznatky. To však funguje len pri veciach, ktoré ste sa pred spánkom naozaj naučili. Púšťať si do spánku slová, ktoré nepoznáte, nebude mať želaný efekt.“

,,Aby sme ochránili zuby pre kazom, treba po každom jedle a nápoji odstrániť zubný povlak. Nemusí to však byť vždy zubnou kefkou a pastou. Kyseliny z jedla sú totiž nalepené na sklovine a silným mechanickým čistením prenikajú hlbšie do zuba.Čistenie do pol hodiny po jedle, pití kávy či kyslého nápoja podporuje ešte väčšie narušenie zubnej skloviny. Preto je lepšie vyčistiť si zuby neskôr alebo zjesť po jedle jablko, trochu nezrelý banán či kúsok tvrdého syra. Niekedy stačí ústa vypláchnuť čistou vodou a dať si na chvíľu žuvačku bez cukru. Zuby síce nebudú úplne čisté, ale zubný povlak sa nebude ukladať.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.