Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #815: ktorá planéta bola objavená ako prvá pomocou teleskopu a niečo o krokodíloch

11252

A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá planéta bola objavená ako prvá pomocou teleskopu a tiež aj to, koľko nervových spojení sa nachádza v ľudskom mozgu.

 

,,Ľudský mozog má približne toľko nervových buniek (neurónov) ako má naša galaxia hviezd – okolo sto biliónov. A každá z nich má okolo 10 000 spojení s inými neurónmi. Niektoré z nich dokonca až 100 000. V našom mozgu preto neustále premávajú medzi neurónmi milióny elektrických impulzov, ktoré sú nositeľmi našich myšlienok, emócií, vnemov i celej našej kreativity. Tieto impulzy sú funkčné nepretržite 24 hodín.“

,,Starovekí astronómovia Urán nepovažovali za planétu, ale za hviezdu, kvôli jeho pomalej rýchlosti a nízkej jasnosti. Friedrich William Herschel objavením Uránu v roku 1781 prvýkrát v modernej dobe posunul známe hranice slnečnej sústavy. Herschelov záujem o astronómiu sa datuje približne od roku 1773, kedy si zaobstaral potrebné knihy a kúpil si aj prvý ďalekohľad. Pozorovanie ním ho však neuspokojovalo, rozhodol sa preto zostrojiť vlastný inštrument, kvôli ktorému sa pustil do leštenia šošoviek a zrkadiel. Postupom času sa stal najlepším konštruktérom zrkadlových ďalekohľadov svojej doby. V roku 1781 pri pozorovaní oblohy pomocou svojho ďalekohľadu zaznamenal jasný objekt, o ktorom sa domnieval, že je kométou. Výpočty a merania, ktoré následne uskutočnil však potvrdili, že ide o planétu. Herschel nazval objekt na počesť panovníka Georgium sidus, neskôr sa zaužívalo pomenovanie Urán podľa gréckeho boha nebies Urana.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť! 

Adam Heindrichovsky
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre