A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko informácií sa nachádza v priemernom mužskom ejakuláte a tiež aj to, koľko protestov Black Lives Matter v USA je pokojných.

 

,,O štúdiu sa postaral tím vedcov z univerzity v Nevade. Metodika výskumu bola síce veľmi jednoduchá, ale dostatočne efektívna. Vedci použili štyroch dobrovoľníkov, ktorí sa pokúšali prejsť cez priechod pre chodcov bez semaforov. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, išlo o dve ženy a dvoch mužov. V každom páre bol navyše chodec s bielou a tmavou pleťou. Je to smutné, ale hneď sa ukázalo, že vodiči reagujú aj na tieto faktory. Jednoducho, chodci sú si pre nich nie rovní. Zo 461 simulovaných situácií mali vodiči sklon zastaviť skôr v prípade, ak cez priechod prechádzali ženy a figuranti bielej pleti. Tým vodiči zastavili v 31 % prípadov.Ochota zastaviť mužom bola len 24 % a ochota zastaviť chodcom tmavej pleti 25 %. Výskumníci sa však pustili na základe zaznamenaných videí aj do analýzy korelácie medzi správaním vodiča a cenou jeho auta. Ukázalo sa, že čím je cena vozidla vyššia, tým menej sú vodiči ochotní dať prednosť chodcom. Tím dokonca tento vzťah kvantifikoval. Zistil, že každých 1 000 dolárov ceny vozidla navyše znamená o 3 % nižšiu pravdepodobnosť, že vodič zastaví. Autori štúdie uvádzajú, že bohatí ľudia podliehajú zlému vplyvu peňazí. „Ľahostajnosť a pocit nadradenosti spolu s narcizmom vedú k nedostatku empatie k zraniteľným chodcom,“ tvrdia nevadskí vedci.“

,,Človek má vynikajúce denné videnie, ale naše oči sú tiež prekvapivo efektívne v tme. To preto, že máme dva druhy svetlocitlivých buniek v očiach: tyčinky a čapíky. Čapíky sa nachádzajú prevažne v centre našej sietnice, zatiaľ čo zvyšok je prevažne tvorený z tyčiniek. Čapíky sú využívané v jasnom svetle (fotopické úrovne svetla), počas dňa a takmer vo všetkých osvetlených miestnostiach. Tyčinky fungujú len vo veľmi tmavých situáciách (skotopické úrovne svetla), ako napríklad v noci. Tyčinky sú teda oveľa citlivejšie na svetlo ako čapíky, a preto vďaka nim môžeme ešte rozlišovať tvary a kontrast dokonca v takmer úplnej tme.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.