V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko trvá červenej krvinke, kým prejde celým telom a tiež aj to, prečo je od roku 2009 zakázané nosiť podpätky na všetkých historických miestach v Grécku.

 

,,Zuby si čistili už 3500 rokov pred naším letopočtom starí Egypťania a Babylončania. Jednoducho vzali vetvičku a jeden jej koniec hrýzli tak dlho, až sa rozstrapkala na vlákna, a potom si takto vytvorenou kefkou zuby omietli. Iné staroveké národy si brali prúžky plátna, perie, zvieracie kostičky alebo ostne dikobraza. Antickí Gréci používali napríklad ľanové plátno, ktoré namáčali do popola a roztoku soli a zuby si touto zmesou pekne vyčistili. S ryžákom na zuby prišli v 15. storočí Číňania, ktorí tak čistenie zubov výrazne zdokonalili a najviac priblížili dnešným postupom. K výrobe používali štetiny zo šije sibírskych diviakov a ako držiak bambusovú tyčku alebo zvieraciu kosť. Počas 17. a začiatkom 18. storočia sa nový spôsob čistenia zubov dostal do Európy, kde sa medzi aristokratov rýchlo rozšíril.“

,,Hlavnou úlohou červených krviniek je preprava kyslíka do tkanív. Starajú sa o okysličovanie organizmu.Ich ďalšou úlohou je odvádzanie oxidu uhličitého z tkanív do pľúc. Jednoduchá funkcia červených krviniek – erytrocytov je pre každý organizmus životne dôležitá. Erytrocyty sú súčasťou krvi. Vznikajú v kostnej dreni a práve im vďačí krv za svoju farbu. Vznikajú z kmeňových buniek v červenej kostnej dreni. Kmeňové bunky sa môžu deliť a tak vzniká základ pre tvorbu ďalších a ďalších erytrocytov.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.