Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko obyvateľov Kanady má univerzitné vzdelanie a tiež aj to, do ktorého roku boli Vianoce v USA zakázané, pretože sa považovali za staroveký pohanský zvyk.

 

,,Vedci zistili, že u darcov krvi je o 88% nižšia pravdepodobnosť srdcového infarktu a o 33% nižšia pravdepodobnosť, že ochorejú na kardiovaskulárne ochorenie. Aspoň tak to tvrdia odborníci podľa údajov publikovaných v americkom epidemiologickom časopise.Vysvetľujú si to tým,že skupina darcov krvi je vo všeobecnosti tá zdravšia skupina populácie v porovnaní s ľuďmi, ktorí krv pravidelne nedarujú. Majú nižšie hodnoty tlaku krvi a nižšie hladiny cholesterolu.Okrem toho tu zohráva úlohu železo a jeho vplyv na rozvoj aterosklerózy. Darovaním krvi stráca telo cca 220 mg železa, a tým znižuje riziko srdcových chorôb.V tomto zmysle je vyslovene výhodné darovanie krvi hlavne pre mladých mužov, u ktorých je testosterón príčinou vyššej krvotvorby. Pravidelným darovaním krvi si udržiavajú optimálne hodnoty krvného obrazu. Navyše sa aj fyzicky cítia lepšie.“

,,Austrálski výskumníci teraz však majú dôkazy, že delfíny sa pokúšajú získať samice prinášaním darov, z ktorých nemá samica žiadny priamy úžitok.Pri niekoľkoročnom výskume na severozápade kontinentu pozorovali delfíny, ktoré sa očividne pokúšali získať náklonnosť samičiek morskými hubkami. Delfíny z rodu Sousa sahulensis sa ponorili ku dnu, odlomili z dna väčší kus morskej hubky, pohrali sa s ním a ponúkli ho samičke.Celý akt sprevádzali aj ďalšie prejavy dvorenia. Výskumníci si myslia, že samci takto môžu prejaviť svoju silu a kvalitu ako vhodného partnera na párenie.“

 

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.