Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko percent všetkých ochorení je zapríčinených alebo skomplikovaných stresom a tiež aj to, koľko ľudí dokáže ohnúť palce tak, že sa nimi dotknú svojej ruky.

 

,,15. augusta 1977 sa doktorovi Ehmanovi podarilo počas služby v programe SETI zaznamenať netradičný signál. Trval 72 sekúnd a jeho pôvod bol kdesi mimo našej slnečnej sústavy smerom k súhvezdiu Strelca. Doktora veľmi zaujal, a preto si ho v papieri dôkladne zakrúžkoval a pridal k nemu komentár „Wow!“, vďaka čomu vznikol jeho známy názov. Tento objav (alebo ako to nazvať) čoskoro zaplnil titulné stránky novín a rozvíril debaty. Ako býva zvykom, šance sa okamžite chopili nadšenci záhad a mimozemských civilizácií a začali signálu prideľovať pôvod práve mimozemšťanom. Ďalší vedci po ňom opätovne pátrali aj v nasledujúcich rokov, avšak bezvýsledne. Nič podobné sa už zachytiť nepodarilo a tak nám z histórie zostal iba jeden prípad.“

,,Stres môže na jednej strane značne pomáhať (ak netrvá príliš dlho), ale na strane druhej, môže spôsobovať a podnecovať vznik rôznych chorôb, čiže aj zdravotné problémy. Okrem toho, že stres znižuje imunitu, podporuje aj vznik kardiovaskulárnych chorôb. K základným a najčastejším príčinám srdcových chorôb patrí najmä potrava s vysokým podielom tukov a fajčenie. No častý stres je značným „nepriamym“ faktorom. Ak sa k tomu pridruží ešte aj vysoký krvný tlak, ktorý podporuje vznik artériosklerózy, všetko smeruje k vzniku angíny, infarktu a až k zlyhaniu srdca. Ďalšou častou chorobou zo stresu je aj astma. Samotná astma je najčastejšie vyvolaná alergickou reakciou na antigény typu kvetný, či trávový peľ, plesne, zvieracie chlpy a niektoré potraviny. Môže byť však zapríčinená aj chemickými dráždidlami nachádzajúcimi sa vo vzduchu. Takzvaný chronický stres podporuje pokles aktívnej činnosti nadobličiek a vyvoláva protizápalové a protialergické nadobličkové hormóny. Tieto prejavy vedú k častejším vznikom astmatických záchvatov.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.