V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, približne koľko percent ľudí sa zaľúbi hneď na prvom rande a tiež aj to, koľko sekúnd trvá nášmu mozgu, kým sa rozhodne, či sa nám niečo páči, alebo nie.

,,Ako informuje portál Ancient Origins, tabuľa s receptom na výrobu piva pochádza približne z roku 3 100 pred Kristom, píše portál All That Is Interesting. Tabuľa bola vyrobená v Uruku (v súčasnom Iraku), antickom mezopotámskom meste. Má rozmery 7,6cm x 7,6cm a až na niekoľko prasklín je v prekvapivo dobrom stave.V súčasnosti sa tabuľka nachádza v zbierke amerického zberateľa, ktorý ju v londýnskej aukcii Bloomsbury Auctions zakúpil za takmer 193 000 eur. Predtým bola tabuľka súčasťou švajčiarskej zbierky tabúľ a rukopisov Schøyen Collection.Tabuľka je vzácna nielen preto, že obsahuje detailný opis výroby piva, ale aj preto, že ide zároveň o najstarší dokument, na ktorom sa zároveň nachádza podpis. Symboly, ktoré sa nachádzajú v ľavom hornom rohu sa dajú preložiť ako „KU“ a „SIM“, pričom odborníci sa domnievajú, že malo ísť o meno „KUSHIM“. Kushim bol pravdepodobne úradník, ktorý tabuľku s receptom vytvoril pre administratívne účely.“

,,Práve následkom boja o kolónie došlo aj k tzv. Anglo-Zanzibarskej vojne. Hovorí sa, že sultána Hamada otrávil práve jeho synovec Khalid, lebo nesúhlasil s jeho politikou. V tom čase v Afrike ešte vždy prekvital obchod s otrokmi a ak by sa Khalid zbavil nadvlády Britov, Zanzibar by bol opäť suverénnou krajinou a mal by plnú moc nad miestnym obchodom. Británia totiž plánovala obchodovanie s otrokmi ukončiť nadobro.Ako sme už spomínali, Zanzibar nemal šancu vo vojne proti Británii vyhrať, dostali preto ultimátum. Khalid však varovanie nebral vážne a obklopil kráľovský palác vojakmi. Nečakal však, že čoskoro sa prístav bude hemžiť britským námorníctvom. O 9:00 sa začalo bombardovanie. Jedinou Khalidovou loďou bola luxusná jachta, ktorú dostal od anglickej kráľovnej Viktórie a iste ste si domysleli, že s tou by veľa nezmohol. Okrem toho, palác bol postavený najmä z dreva a náporu delostreľby nemal šancu odolať.Trvalo presne 38 minút, kým Khalidovi vojaci vzali nohy na plecia a z bojiska ušli. Ušiel aj samotný Khalid a útočisko spolu so svojimi kumpánmi hľadal na neďalekom nemeckom konzuláte.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.