A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako dlho trvalo najdlhšie manželstvo na svete a tiež aj to, v ktorom jazere sa nachádza približne jedna pätina nezamrznutej sladkej vody na našej planéte.

 

,,Zebry spozná každý – majú biele pruhy na čiernom podklade. Málokto však vie, že majú nočné videnie, ktoré ich chráni pred predátormi. Sú to elegantné zvieratá. Žijú v savane, na pastvinách východnej a južnej Afriky. Pasú sa a jedia trávu, lístie, korene a kôru. Zebry majú vynikajúci sluch a zrak. Zvyčajne žijú v rodinných skupinách. Niekedy sa však spájajú do veľkých stád, v ktorých je neraz až niekoľko stoviek zebier. Raz ročne podnikajú hromadnú migráciu, kedy hľadajú potravu a nové zdroje vody. Vo voľnej prírode sa dožívajú 30 rokov. Nikdy sa od zdroja vody priveľmi nevzďaľujú. Majú tendenciu byť nervózne a niekedy sú aj hlučné, keď majú potrebu medzi sebou komunikovať.“

,,Bajkalské jazero, ktoré leží v ruskom regióne Sibír na hranici s Mongolskom, je opradené mnohými zaujímavosťami.Všeobecne známou informáciou je napríklad to, že s 1632 metrami ide o najhlbšie jazero na svete. A hoci sa vám pohľad na dno nenaskytne, za pekného počasia a pri dostatočnej čistote uvidíte až do hĺbky 40 metrov.O tom, že Bajkal nie je len také hocijaké jazero, svedčí ďalší pozoruhodný fakt. Vedeli ste, že ruské jazero sa môže pochváliť najväčším objemom sladkej vody? Podľa posledných údajov sa jej tam nachádza až 23-tisíc kilometrov kubických, pričom hovoríme o jednej pätine svetových zásob sladkej vody.No keďže do Bajkalu priteká až 300 riek a potokov a len rieka Angara zabezpečuje odtok vody, tomuto číslu sa nemožno ani trochu diviť.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.