Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko vody sa nachádza v zemskej atmosfére a tiež aj to, koľko rôznych druhov cestovín sa vyrába na celom svete.

 

,,Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela. Má úzky vzťah k všetkým dôležitým pochodom v organizme. Jednoducho si ju môžete predstaviť ako filter a továreň, kde sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Vaša pečeň je miestom, kam smeruje prevažná väčšina toho, čo do svojho organizmu dodávate zvonku.Potraviny, lieky i vitamíny po prehltnutí prejdú pažerákom, krátko sa spracujú v žalúdku a ďalej pokračujú do tenkého a hrubého čreva. Tam sa z črevného obsahu vstrebávajú do krvi všetky potrebné, ale i škodlivé látky. Táto krv potom putuje vrátnicovou žilou na zužitkovanie do pečene. Niektoré spracované látky sa tu ukladajú do zásoby, ostatné sú vysielané ďalej do krvného obehu a tak do celého vášho tela.“

,,OCD (Obsedantno-kompulzívna porucha) je charakterizovateľná obsesiami (Obsesia je nutkavá predstava pri niektorých poruchách, chorobne sa vnucujúca predstava, posadnutosť) alebo kompulziami (Kompulzia je nezmyselné vykonávanie určitých pohybov, ktorým sa postihnutý nemôže ubrániť)  ktoré človeka oberajú o čas. Sú stresujúcimi alebo sú v rozpore s bežným denným správaním, zasahujú do vzťahov s inými ľuďmi alebo dokonca znemožňujú denné fungovanie. Obsesie sú perzistentné (trvalé, stále), pretrvávajúce impulzy, myšlienky, obrazy alebo idey, ktoré sa vkrádajú do myslenia človeka a spôsobujú excesívne (výstredné, nemierne) obavy a úzkosť. Nazývame ich tiež vtieravými myšlienkami, nutkavými myšlienkami a podobne. Psychoterapia je v dnešnej dobe jednoznačne najdôležitejšou súčasťou práce s nimi. Lieky dokážu uvolniť nervy, avšak nedokážu Vás zbaviť myšlienok. Je oveľa výhodnejšie naučiť sa s vlastnou mysľou pracovať, ako ju len kŕmiť chémiou dúfajúc, že problém je tam.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.