V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktorý známy bývalý politik sa narodil na dámskom záchode a tiež aj to, ako sa odborne nazýva porucha, pri ktorej človek nie je schopný učiniť akékoľvek rozhodnutie.

 

,,Aerogél je materiál známy od 30tych rokov 20. storočia. Je to nový typ látky, ktorá vznikla ako výsledok spoločného výskumu Aspen Systems, Inc. a NASA. Je to látka na kremíkovom základe často nazývaná ako modrý alebo zamrznutý dym. Vznikol procesom vysušenia gélu, tvoreného zmesou oxidu kremičitého (SiO2), kvapalného oxidu uhličitého (CO2) a etanolu, v extrémnych podmienkach. Z tejto zmesi sa za obrovského tlaku odstráni všetka kvapalina.  Jedine tak nedôjde k deformácii kremičitého gélu a zrúteniu kremíkových buniek. Vznikne tak teleso z kremíka, ktoré držia pokope veľmi silné molekulové väzby. Obsahuje približne 99,8% vzduchu a vyzerá ako pevná pena s hustotou 3  mg na cm3 . Práve tie mg na cm3 sú najmenšou hustotou pevnej látky na svete. Najľahšie verzie dokonca dosiahli hustotu len 1,9 mg/cm3. Tieto superľahké druhy boli vyrobené v Lawrence Livermore National Laboratory, Livermore v Kalifornii. Je extrémne nízko tepelne vodivý. V podstate je z neho tepelný izolant s teplotou tavenia až 1200 °C.  Aerogél má vďaka svojím fyzikálnym vlastnostiam až 15 záznamov v Guinessovej knihe rekordov. Vrátane položiek najlepší tepelný izolant alebo najmenšia hustota pevnej látky.“

,,Chuť umami (z japonského slova pochúťka) identifikoval ešte v roku 1908 Ikeda Kikunae pri výskume príčin silnej chuti vývaru z morských rias (kombu daši). Z vývaru izoloval glutaman sodný, ktorý túto chuť spôsobuje. Glutamany sú zodpovedné za intenzívnu umami chuť mnohých potravín bohatých na proteíny, napríklad mäso, syry, ale aj mlieko, morské riasy, alebo za chuť potravinárskych výrobkov ako sójová omáčka.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.