A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko kávových zŕn je potrebných na prípravu jednej šálky kávy a tiež aj to, koľko informácií spracuje mozog človeka počas celého života.

 

,,Počítače nikdy nenahradia človeka. Človek je mysliacou bytosťou s pocitmi, pričom najdôležitejším orgánom v ľudskom tele je mozog. Vedeli ste, že počas života každého z nás mozog spracuje približne 150 biliónov informácií a za deň vygeneruje viac elektrických impulzov ako všetky mobilné telefóny na Zemeguli spolu? Nervové impulzy odoslané z mozgu sa pohybujú rýchlosťou až 274 kilometrov za hodinu. Celkovo má ľudský mozog kapacitu, porovnateľne so 4 terabajtmi na pevnom disku. Ľudský mozog dokáže uchovať dlhodobo až milión gigabajtov dát.“

,,Nikotín sa v mozgu viaže na acetylcholínové receptory nikotínového typu, zvyšuje produkciu dopamínu a ovplyvňuje predovšetkým mezolimbický systém. Aktivuje súčasne sympatikus a parasympatikus. Výsledkom jeho pôsobenia je, že v stresovej situácii pôsobí relaxačne a naopak v kľude pôsobí povzbudzujúco. Má pozitívny vplyv na vykonanie určitých kognitívnych úloh, ale jeho vplyv na učenie nie je vedecky dokázaný. Pred niekoľkými rokmi sa rozšírili správy o tom, že fajčenie je negatívnym rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby. To pravdepodobne nie je pravda (ani fajčenie, ani nikotín nie sú liekom na Alzheimerovu chorobu), ale je možné, že nikotín môže na určitú dobu zmierniť príznaky tohto ochorenia. Nikotín okrem účinku na mozog zvyšuje aj frekvenciu srdca, krvný tlak a dráždi sliznicu dýchacích ciest a u začínajúcich fajčiarov môže vyvolať zvracanie.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.