Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko ton hviezdneho prachu dopadne každý rok na našu planétu Zem a tiež aj to, koľko kvetov ruží je potrebných na výrobu jedného gramu ružového oleja.

 

,,Ružový olej sa už po stáročia používa v rôznych kultúrach najmä vďaka jeho schopnosti uchovať jedinečnú vôňu ruže, ktorá upokojuje nervový systém, zmierňuje stres a priaznivo pôsobí na psychiku človeka. Ružový olej sa s obľubou pridáva do kúpeľov, využíva sa na masáž, ako parfum a na mnoho ďalších foriem aromaterapie. Esenciálny ružový olej sa vďaka jeho priaznivým účinkom na pleť hojne využíva aj pri výrobe kozmetických prípravkov a vďaka svojmu všestrannému využitiu sa stal jedným z najpoužívanejších liečivých olejov v súčasnosti.Aj malé množstvo ružového oleja dokáže uvoľniť ukľudňujúcu vôňu ružových lupeňov a preto je aj dnes často využívaný a žiadaný. Najkoncentrovanejšiu vôňu ruží obsahujú esenciálne ružové oleje, ktorých komplikovaná výroba zahŕňa viacnásobnú destiláciu a vyžaduje si až niekoľko litrov ružových lupeňov na výrobu jediného mililitra finálneho produktu, ktorého cena zodpovedá náročnosti jeho prípravy. Oveľa dostupnejšou alternatívou je ružový olej vyrobený maceráciou ružových kvetov v za studena lisovanom rastlinnom oleji, ktorý má porovnateľné účinky.“

,,Kyslá kapusta je zdrojom vitamínu C, E, vitamínov skupiny B a K a rovnako v nej nájdete železo, fosfor, flór, horčík či draslík. Okrem toho je to jedno z najlepších prírodných probiotík, pretože obsahuje laktobacily. Zároveň je kyslá kapusta ešte aj antioxidantom a požieračom tuku. Pre všetky svoje blahodarné účinky sa už pradávno zaradila na prvé priečky najzdravších potravín vôbec. Dodáva organizmu množstvo hodnotných bioaktívnych látok a dokonale prečistí organizmus od všetkých škodlivín.Kyslú kapustu by sme mali jesť surovú, ale nezanedbateľné účinky na zdravie má aj vo forme šalátov či tepelne upravená. Vďaka vitamínom významne podporuje našu obranyschopnosť a imunitu, vďaka laktobacilom nám pomáha organizmus detoxikovať, prirodzene prečistí steny žalúdka a doslova nanovo naštartuje našu mikroflóru. Pretože je zdrojom vlákniny a tiež požiera tuky, pomáha aj nášmu metabolizmu a látkovej výmene. Preto pri pokusoch schudnúť netreba kupovať rôzne umelé prípravky, stačí si dať každý deň trochu kyslej kapusty.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.