V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, kde žijú najagresívnejšie medvede na celom svete a tiež aj to, počas koľkých rokov zdvojnásobí matrac svoju hmotnosť.

 

,,Vedci však na základe výskumu prišli k jednému údaju, ktorým by vám mohol aspoň trochu pomôcť. Samozrejme však treba mať na pamäti, že tento čas je vždy individuálny a závisí od mnohých faktorov. Napríklad, ak sa z Facebooku dozviete, že mesiac po vašom rozchode ide vaša ex-polovička na cestu okolo sveta so svojou novou známosťou, tento čas sa môže predĺžiť. Naopak, keď bol rozchod viac-menej vecou vašej vzájomnej dohody, môže to trvať aj kratšie. Vedci však dospeli k tomu, že u 71 % skúmaných respondentov odozneli tie najhoršie pocity v priemere do 11 týždňov, čo sú necelé 3 mesiace. Po tejto dobe participanti pocítili, že to bola skúsenosť, ktorá posilnila ich osobnosť, a jednoducho išli ďalej. Prekvapujúcim zistením, ktoré vyplynulo z rovnakej štúdie však je aj to, že rovnaký čas, teda cca 11 týždňov na zotavenie sa potrebuje aj človek, ktorý rozchod inicioval, čo vyvracia mýtus, že vždy je lepšie byť v tejto pozícii. Rozchod však určite nie je príjemnou skúsenosťou ani pre jednu stranu.

,,Ak náš matrac každý deň vstrebáva čiastočky prachu a každú noc čiastočky našej epidermy, niet sa čo čudovať, že po niekoľkých rokoch stráca svoje hygienické vlastnosti aj pravidelne čistený a vysávaný matrac. Hovorí sa dokonca, že v priebehu 10 rokov môže matrac zdvojnásobiť svoju hmotnosť! V matraci sa hromadí prach a roztoče (ktoré sú našimi každodennými spoločníkmi). Výskumníci v Ohio zistili, že po dvoch rokoch používania perového vankúša (perie je ideálnym prostredím pre roztoče) tvorili mŕtve roztoče 10%  hmotnosti vankúša. Klasický matrac ich po niekoľkých rokoch obsahuje 100 000 – 10 000 000. Desivé, všakže?Hygiena je teda základným dôvodom výmeny matraca za nový, a to aj vtedy, ak je matrac aj po 7 – 10 rokoch používania pohodlný.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.