V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ako dlho dokáže prežiť tarantula bez jedla a tiež aj to, koľko percent svetových karikatúr a kreslených filmov vznikne v Japonsku.

 

,,Prvé moderné slnečné okuliare navrhol v polovici 18. storočia James Ayscough (1720-1759 alebo 1762). Veľký problém však bol udržať slnečné okuliare na nose. A tak v roku 1730 Edward Scarlett vynašiel rámy, ktoré boli schopné udržať sklá a zároveň držali na tvári. Rámy okuliarov sa vtedy vyrábali z kože, kostí a kovu. Vtedy však málokto veril, že tmavé sklá môžu chrániť zraka slnečné okuliare považovali za škaredú a nevkusnú zdravotnícku pomôcku. Až v 20. rokoch 20. storočia sa nosenie slnečných okuliarov rozšírilo a začali sa stávať aj módnym doplnkom.“

,,Tak ako väčšina dnes populárnych športov má aj bowling dlhú a bohatú históriu. O tom niet pochýb. Málokto však tuší, že v roku 1930 objavil britský antropológ Sir Flinders Petrie v jednom z egyptských nálezísk predmety, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou slúžili k akejsi prehistorickej forme bowlingu. Ak je táto teória pravdivá, môžme vznik bowlingu zaradiť až do roku 3200 pred naším letopočnom. Aj napriek tomu, že názory na túto teóriu sa líšia, je viac než isté, že v 14. storočí nášho letopočtu existovala v Anglicku hra, ktorú môžeme jednoznačne považovať za stredovekú verziu bowlingu. V tomto období existovalo niekoľko variantov hry s kolkami a tiež niekoľko ďalších hier, kde sa loptou vrhalo na iné objekty než sú kolky.Práve osadníci z Anglicka, Dánska a Nemecka priniesli so sebou ako prví svoje varianty bowlingu tiež do Ameriky, kde sa tento šport teší mimoriadnej obľube. Jeho osud však v tejto krajine tiež nebol jednoduchý. V roku 1841 boli v štáte Connecticut dokonca zákonom zakázané akékoľvek hry založené na tomto princípe.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.