V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, aké pomenovanie japonského hlavného mesta sa používalo v rokoch 1603 až 1868 a tiež aj to, koľko percent ľadovej kryhy je zvyčajne ponorených pod vodnou hladinou.

 

,,Na „tankovanie“ nektáru v kvetoch sú kolibríky dokonale prispôsobené nápadne dlhým zobákom a jazykom na špičke rozdvojeným do rohovitých rúrok. Keď kolibrík ponorí jazyk do nektáru v kvete, zavesený v polohe nad ním, jemné kapiláry na jazyku nasajú sladkú pochúťku ako pipety. Potom zníži letovú polohu pod hladinu nektáru v kvete a vysokokalorický nápoj mu začne samovoľne ako násoskou prúdiť do hltana. Keďže kolibrík má neobyčajne rýchle spaľovanie, tankovať musí nespočetnekrát za deň. Ak by človek mal podobný metabolizmus ako kolibrík, musel by zjesť denne 10 000 kociek cukru bez vynakladania akejkoľvek aktivity, len aby vôbec prežil. Odborníci vyrátali, že ak by človek mal takú energetickú výmenu ako tento vtáčik, potom by sa ľudský organizmus zahrial až na teplotu 400  ̊C, čím by vlastne došlo k jeho samovznieteniu. Vysokej frekvencii mávania krídlami zodpovedá aj priam nadprirodzený výkon miniatúrneho kolibričieho srdiečka vo veľkosti hrášku. A to je 1 000 až 1 200 úderov za minútu, tiež dychová frekvencia – až 250-krát za minútu.“

,,Pablo Picasso, bol španielsky maliar a sochár, významný umelec 20. storočia. Žil takmer celý život vo Francúzsku. Jeho otec bol José Ruiz y Blasco; jeho matka María Picasso y López. V mladosti sa podpisoval ako Ruiz Blasco po svojom otcovi, ale približne od roku 1901 začal používať meno svojej matky.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.