A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako často vybuchne na Islande sopka a tiež aj to, ako dlho dokáže letieť vo vzduchu bez pristátia vták dážďovník obyčajný.

 

,,Vraví sa, že žena by si počas tehotenstva mala dať to, na čo má chuť a nemala by si nič odopierať. Pri alkohole to však neplatí. Práve naopak. Len úplnou abstinenciou počas celých deviatich mesiacov sa môže vyhnúť ohrozeniu plodu. Matka by sa mala k svojmu dieťaťu správať zodpovedne ešte pred jeho narodením.V roku 2017 sme kampaň zamerali na slovenských mužov. Vyzvali sme ich, aby stopli pitie alkoholu a podporili tak svoje žienky počas tehotenstva.Z prieskumu vyplynulo, že až 45 % mužov na Slovensku by sa vzdalo počas partnerkinho tehotenstva pitia alkoholu. Takmer 80 % tehotných žien na Slovensku bol ponúknutý alkohol aspoň vo forme prípitku. Reakcia tehotných žien na ponúknutý alkohol bola vo väčšine prípadov odmietnutie, alebo iba symbolický prípitok, no 7 % žien sa priznalo, že alkohol vypilo.“

,,Vedci si už dávno mysleli, že niektoré vtáky dokážu počas letu jesť, piť a dokonca aj spať. Ale šokovalo ich, keď vyhodnocovali údaje z pozorovania dážďovníkov obyčajných. Ukázalo sa, že tento vtáčik len o čosi väčší ako vrabec vie vydržať bez pristátia až neuveriteľných desať mesiacov.Dážďovník obyčajný je skutočne obyčajný. Bežne sa vyskytuje naprieč celou Európou a Áziou, ale čo sa týka letových schopností, je naopak neobyčajný. Väčšinu roka je totiž schopný prežiť vo vzduchu, a to vkuse. Desať mesiacov hoduje na lietajúcom hmyze, počas letu sa pári a keď kĺže na teplých vzdušných prúdoch, pokojne si aj pospí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.